Strona główna Technologia Szlifierka kątowa – jaką wybrać i ile kosztuje?

Szlifierka kątowa – jaką wybrać i ile kosztuje?

215
0
Mężczyzna pracuje szlifierką kątową
Wybierając profesjonalną szlifierkę kątową, warto zastanowić się nad tym, jakie cechy powinna ona mieć. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Szlifierki kątowe to wysoce uniwersalne urządzenia, które wykorzystać można nie tylko do polerowania różnorodnych powierzchni, ale i do cięcia metali. Na rynku znajdziemy rozliczne modele tych urządzeń, różniące się zarówno ceną, jak i zastosowaniem. Wybierając profesjonalną szlifierkę kątową, warto zastanowić się nad tym, jakie cechy powinna ona mieć. Wbrew pozorom na porządny model wcale nie trzeba wydać majątku.

Rodzaje szlifierek kątowych

Szlifierki kątowe można sklasyfikować ze względu na rodzaj prac, do jakich są przeznaczone. Przede wszystkim wykorzystuje się je do przecinania i zgrubnego szlifowania różnych twardych materiałów. Nie nadają się jednak do precyzyjnego ich wygładzania. Dostępne na rynku modele różnią się między innymi mocą silnika, średnicą tarczy oraz dodatkowymi udogodnieniami.

Szlifierki jednoręczne

Do najprostszych prac domowych i warsztatowych wystarczą mniejsze, jednoręczne szlifierki. Ich moc waha się pomiędzy 450 a 900 W, a średnica tarczy to najczęściej 115 mm. Urządzenia te świetnie sprawdzą się przy usuwaniu rdzy, wygładzaniu spawów czy przycinaniu płytek kafelkowych. To niedrogi sprzęt, którego koszt może osiągnąć 700 złotych. Niewysoka cena jak na tak wszechstronne zastosowanie.

Nieco mocniejszego sprzętu będą wymagały drobne prace budowlane i warsztatowe. Przyda się on wszędzie tam, gdzie szlifierek używa się bardziej intensywnie – na przykład do częstego cięcia i wygładzania wielu elementów. Ich moc sięga 1200 W, a średnica tarczy 125 mm.

Szlifierki dwuręczne

Większe szlifierki kątowe to modele, do których obsługi potrzeba obu rąk. Użyjemy ich do ciężkich prac budowlanych i warsztatowych. Za ich pomocą z łatwością można ciąć metalowe przęsła, zbrojenia, przecinać kostkę brukową czy też szlifować beton. Moc takiego sprzętu przekracza 2000 W i osiągać może nawet 2600 W. Wykorzystuje się w nich tarcze o średnicy 180 lub 230 mm. Ich cena jest również proporcjonalnie wyższa – trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 1000 złotych.

Zasilanie szlifierek kątowych

Warto zwrócić uwagę także na rodzaj zasilania tych urządzeń. Kabel często ogranicza możliwości użytkownika i negatywnie wpływa na komfort pracy. Dlatego lepszym rozwiązaniem okażą się bezprzewodowe szlifierki kątowe. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki pojemnym akumulatorom. Pozwalają one pracować nawet w miejscach oddalonych od źródła zasilania. Akumulatorowe szlifierki kątowe z PHUABC przydadzą się więc na przykład na budowach, gdzie nie funkcjonuje jeszcze sieć energetyczna. Dobrym przykładem profesjonalnego sprzętu tego typu są akumulatorowe szlifierki kątowe Makita.


Materiał partnera zewnętrznego