W dzisiejszych czasach mamy dostęp do wielu nowoczesnych, zaawansowanych technologii, które upraszczają i przyspieszają różne zadania. Ale oczywiście nie są one wolne od ograniczeń. Wystarczą bowiem problemy z odpowiednim zasilaniem elektrycznym, aby cała masa rozwiązań, na których tak polegamy, stała się zwyczajnie bezużyteczna. Dlatego wciąż powstają i są rozwijane systemy bateryjne i akumulatorowe, które zapewniają stabilną pracę wspomnianych technologii oraz płynność odbywających się za ich pośrednictwem procesów – także w sytuacjach awaryjnych.

Rozwiązania „pełne energii”, czyli różne rodzaje akumulatorów

Mało kto jest w stanie wyobrazić sobie obecny świat bez elektryczności. Przemysł, handel, usługi, transport, komunikacja czy najważniejsze instytucje, takie jak placówki medyczne, straż pożarna, policja lub wojsko – prawidłowe funkcjonowanie ich wszystkich w znacznej mierze opiera się na odpowiednim zarządzaniu dostawami prądu. Zresztą wystarczy rozejrzeć się wokół siebie, by zdać sobie sprawę, ile urządzeń, narzędzi i rozwiązań wymagających dostępu do elektryczności wykorzystujemy na co dzień. I jak zmieniłoby się nasze życie, gdybyśmy nagle, w wyniku nieprzewidzianych okoliczności, musieli z nich zrezygnować.

Nic zatem dziwnego, że od dawna tworzone są coraz to nowsze technologie, dotyczące zarówno zasilania, jak i magazynowania energii. Dzisiejszy rynek oferuje w tym zakresie bogaty wybór rozwiązań, znajdujących szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Istnieją akumulatory niklowo-kadmowe (NiCd), wykorzystywane w urządzeniach pomiarowych, medycznych oraz zaliczających się do techniki wojskowej. Znowu akumulatory niklowo-wodorkowe (NiMH) – o których nieraz mówi się jako o unowocześnionych następcach tych poprzednich – znajdziemy w powszechnie użytkowanych bateriach „paluszkach” (AA i AAA), ale także w aparatach fotograficznych bądź samochodowych, działających w oparciu o napęd hybrydowy. Innym rodzajem tego typu rozwiązań energetycznych są akumulatory litowo-jonowe (li-ion) stosuje się w elektronarzędziach czy w popularnych smartfonach i laptopach. To zaledwie kilka przykładów technologii, które, choć potrafią być różnie skonstruowane i funkcjonować na nieco innych zasadach, mają zagwarantować prawidłowe, wydajne działanie wykorzystywanych urządzeń, bez obawy o nagły brak dostępu do źródła zasilania elektrycznego. Często też decydują o płynnej, stabilnej i wydajnej pracy całej infrastruktury, występującej w wielu firmach oraz ważnych instytucjach.

Akumulatory VRLA – gdzie szukać takich rozwiązań i dlaczego warto?

W dostępnych na rynku akumulatorach, podobnie jak w innego typu technologiach, ważne są m.in. takie aspekty, jak konstrukcja, zasady obsługi, parametry użytkowe (w tym przypadku np. pojemność zasobnika), wydajność czy sposób konserwacji. Istnieją bowiem procesy, które mogą wpływać na jakość tych rozwiązań. Przykładowo, jedne akumulatory mogą z czasem tracić na pojemności, drugie wymagają uzupełniania elektrolitu co pewien czas, a z kolei w innych duża amplituda temperatury potrafi mieć wpływ na ich żywotność. Zanim więc wybierzemy konkretne rozwiązanie, musimy wpierw ustalić, do czego będzie ono służyło oraz w jaki sposób się z nim obchodzić.

Pod tym względem coraz większym zainteresowaniem cieszą się akumulatory kwasowo-ołowiowe, a zwłaszcza modele VRLA-AGM (z ang. absorptive glass mat). Są to urządzenia mające charakter bezobsługowy i odznaczające się wyższą odpornością na eksploatację. W przypadku tych akumulatorów elektrolit jest ograniczony separatorami z włókna szklanego, cechującymi się dużą porowatością. Dzięki temu jest on dobrze zabezpieczony przed wyciekiem, możliwym np. w wyniku uszkodzeń mechanicznych zasobnika energii. Takie rozwiązania, jak zawory nadciśnieniowe, mała rezystancja wewnętrzna czy solidne materiały, z których skonstruowany jest akumulator VRLA, sprawiają, że wspomniana technologia zapewnia podwyższone standardy bezpieczeństwa w zakresie obsługi, wytrzymałość na różnice temperatur (pozwala na pracę w zakresie od -20 do 60 stopni Celsjusza) i długotrwałe użytkowanie. Ponadto, tego typu technologia może pracować w różnym położeniu, wykazuje wysoką wydajność nawet przy rozładowaniach dużymi prądami w niedługim przedziale czasu i co ważne – nie wymaga stałej konserwacji ani uzupełniania elektrolitu. Dlatego coraz częściej znajduje zastosowanie m.in. w systemach alarmowych czy fotowoltaicznych, zasilaniu awaryjnym automatyki, centralach telefonicznych, stacjach przekaźnikowych i bazowych, zasilaczach UPS lub oświetleniu ewakuacyjnym.

Akumulatory VRLA, podobnie zresztą jak inne, to urządzenia, od których wielokrotnie zależy działalność firm, placówek oraz instytucji. Dlatego decydując się na tego typu rozwiązania, warto sięgnąć po nie u sprawdzonych, renomowanych dystrybutorów baterii i akumulatorów czy producentów dedykowanych systemów, takich jak choćby Wamtechnik.pl. Dzięki temu zyskujemy pewność co do wysokiej klasy produktów oraz rozwiązań technologicznych, które są precyzyjnie dopasowane do naszych potrzeb i warunków użytkowych.


OLI