Praca restauracyjnej kuchni wygląda zupełnie inaczej niż tej, którą każdy z nas ma w domowym zaciszu. Właśnie dlatego w lokalu gastronomicznym nie sprawdzą się urządzenia chłodnicze i mroźnicze stosowane w domach. Należy sięgnąć po te profesjonalne. Czym się wyróżniają?

Nowoczesne chłodziarki czy też zamrażarki skrzyniowe przystosowane do zastosowań profesjonalnych można odróżnić od tych domowych już na pierwszy rzut oka. Odróżniają się zarówno wielkością, jak i konstrukcją. Oto przegląd najbardziej typowych sprzętów do przechowywania żywności w restauracjach.

Szafy chłodnicze – w trosce o idealną temperaturę żywności

W profesjonalnej kuchni na próżno szukać domowej lodówki. Zastępują ją profesjonalne szafy chłodnicze. Większe, bardziej pojemne, z mniejszą ilością półek i przegródek – dostosowane do bardziej „przemysłowego” przechowywania jedzenia, np. w dużych pojemnikach. Pomiędzy nimi można znaleźć zarówno te oferujące funkcję chłodzenia i mrożenia, które są przeznaczone przede wszystkim dla mniejszych lokali, jak i duże szafy, których pojemność przekracza znacznie 600 l.

Co ważne, większość z nich wyróżnia się przezroczystymi drzwiczkami, przez które zespół pracujący w kuchni może stale obserwować stan potraw znajdujących się wewnątrz.

Kolejnym typem profesjonalnych chłodziarek są te, które mogą trafić do restauracyjnych barów. Są niewielkie i idealne m.in. do chłodzenia butelek z napojami. Na salę restauracyjną mogą trafić także szafy chłodnicze z powietrzem obiegowym, przystosowane do prezentacji produktów. One również są wyposażone w szklane, przezroczyste drzwi oraz oferują system półek dopasowany do specyfiki napojów, deserów czy innych dań, które będą eksponowane wewnątrz.

Zamrażarki skrzyniowe – najpopularniejsze w restauracjach

Choć na rynku można znaleźć zarówno szeroki wybór zamrażarek szufladowych, jak i skrzyniowych, to te drugie sprawdzają się najlepiej dla zastosowań profesjonalnych. Są bardzo pojemne, zatem pozwalają na gromadzenie dużych zapasów. To ważne zwłaszcza w lokalach, które obsługują każdego dnia setki klientów lub w weekendy zajmują się organizacją wesel oraz innych imprez okolicznościowych.

Sięgając po zamrażarki skrzyniowe dobrych producentów, szefowie kuchni mogą z łatwością zorganizować zamrożone produkty, a jednocześnie zyskują do nich łatwy dostęp.

W naprawdę dużych i zaawansowanych kuchniach często pojawiają się również profesjonalne szafy mroźnicze – wyposażone w system półek, przeznaczone przede wszystkim do ustawienia w spiżarniach. To urządzenia, które zapewniają szeroki zakres temperatur mrożenia oraz pozwalają na szybkie zamrożenie nawet dużych ilości produktów. Taki sprzęt można znaleźć m.in. w ofercie cenionej marki Liebherr.

W jaki sposób wybrać profesjonalny sprzęt do chłodzenia i mrożenia zapasów w restauracji? Cena nie powinna być czynnikiem decydującym. Najlepszym rozwiązaniem jest zapoznanie się z ofertą urządzeń prestiżowych marek, przyjrzenie się ich pojemności i innym parametrom technicznym. W razie potrzeby warto również porozumieć się ze sprzedawcą specjalizującym się w obsłudze lokali gastronomicznych. Jego porady mogą być wartościową wskazówką przy zakupie.


Materiał partnera zewnętrznego