Noże tokarskie wykorzystywane są w pracach dotyczących obróbki metalu i frezowania. Niezbędne okazują się być również w trakcie obróbki toczeniem. Ich budowa wyodrębnia dwie kluczowe części – chwytową – służącą do mocowania narzędzia w imaku tokarki i roboczą.

Jak wybrać odpowiedni nóż tokarski?

Narzędzia skrawające jednoostrzowe, popularnie nazywane nożami tokarskimi powinny być precyzyjne i odporne na długotrwałe użytkowanie. Z tego powodu najlepiej jest wybrać nóż znanego producenta – gwarantuje to, że narzędzie wykonane będzie z najwyższej jakości surowców. W tokarstwie istotna jest skuteczna i wydajna praca, dlatego narzędzie skrawające powinno być doskonałe. Noże tokarskie charakteryzują się różnymi parametrami, dzięki czemu można dopasować narzędzie do wykonywanej pracy, a także obróbki szybkościowej i wydajnościowej. Wymienne płytki w nożach tokarskich pozwalają na zminimalizowanie kosztów użytkowania, a ich wymiana nie jest skomplikowana. Akcesoria do noży tokarskich wykonane są z wysokiej jakości stali szybkotnącej – która posiada cechy wysokiej wytrzymałości oraz odporności na skrajne temperatury. Dodatkowe wyposażenie powinno także przejść testy uszkodzeń mechanicznych i ścierania.

Czym różnią się najpopularniejsze noże tokarskie?

Wyróżnia się noże tokarskie z płytką lutowaną, składane, wykonane ze stali szybkotnącej oraz oprawkowe – ich wykorzystanie zależne jest od wykonywanej pracy. Najpopularniejsze są noże tokarskie składane, które nadają się do obróbki szybkościowej i wydajnościowej. Dzięki nim możliwa staje się powtarzalność obróbki, która zapewnia najwyższą jakość otrzymanych rezultatów. Noże tokarskie składane przeznaczone są do obróbki zgrubnej i wykończeniowej różnych struktur i powierzchni. Noże tokarskie oprawkowe charakteryzują się przekrojem w kształcie kwadratu, prostokąta lub okręgu, co pozwala na ich dostosowanie do nietypowych prac obróbczych. Za pomocą oprawkowych noży tokarskich można wykonać na przykład noże promieniowe, wytaczaki, przecinaki czy zdzieraki. Stanowią one podstawę do tworzenia narzędzi zgodnych z indywidualnymi preferencjami i potrzebami. Z kolei noże tokarskie z płytką lutową sprawdzą się podczas prac wykonywanych z użyciem żeliwa, stali i stali nierdzewnej. Narzędzia te przeznaczone są do toczenia wzdłużnego, zewnętrznego oraz wewnętrznego, oraz do przecinania i planowania. W zależności od parametrów i zastosowania, dostępne są w następujących kolorach i oznaczeniach: K – czerwony do żeliwa, M – żółty do stali nierdzewnej, P – niebieski do stali.

Inne podziały noży tokarskich

Noże tokarskie można podzielić także na noże do obtaczania, do wytaczania i do toczenia kształtowego. Wyróżnia się także podział pod względem materiałów, z których zostały wykonane: noże składane oprawkowe, ze stali szybkotnącej – noże jednolite oraz noże z wlutowaną płytką.

Noże tokarskie przeznaczone są do wykonywania zróżnicowanych działań. Powinna cechować je wysoka jakość wykonania, która znacząco przełoży się na komfort pracy.


Materiał partnera zewnętrznego