Strona główna Technologia Komputer w drodze – jaki model wybrać jako towarzysza podróży?

Komputer w drodze – jaki model wybrać jako towarzysza podróży?

457
0
Kobieta z komputerem
Pierwszym parametrem, na który przede wszystkim należy spojrzeć, jest waga laptopa. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jadąc w podróż, coraz częściej zabieramy ze sobą komputer, dzięki któremu możemy swobodnie pracować nawet z najodleglejszych zakątków świata. Na co zwrócić uwagę wybierając netbooka przeznaczonego do regularnych wyjazdów?

Komputer, jako nieodzowny ekwipunek

Jeśli podróżujemy naprawdę często, to powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że każdy dodatkowy kilogram sprzętu to uciążliwe obciążenie. Komputer jest jednak tym elementem, bez którego nie wyobrażamy sobie już nawet najkrótszej wyprawy, nie wspominając o tych dalekich. To właśnie odpowiedni netbook za granicą pozwala na swobodny kontakt z bliskimi, zapewnia dostęp do informacji, staje się magazynem zdjęć lub po prostu narzędziem codziennej pracy. Nic więc dziwnego, że wybierając laptopa przeznaczonego do mobilnych zadań, należy kierować się sprawdzonymi kryteriami. Na co zwrócić uwagę?

Zwróćmy uwagę na gabaryty

Pierwszym parametrem, na który przede wszystkim należy spojrzeć, jest waga laptopa. Im lżejszy, tym lepiej dla nas – zwłaszcza jeśli zazwyczaj mamy już całkiem sporo bagażu. Dobrze, gdy masa urządzenia nie przekracza 1.5 kg, zwłaszcza że oprócz niego do zabrania mamy również zasilacz, mysz, słuchawki i inne przydatne akcesoria. Ponadto w długą podróż nie zabieramy raczej sprzętu o wielkich gabarytach, bo zwyczajnie nie jest on za bardzo poręczny. Jeżeli więc nie potrzebujemy komputera wykonującego skomplikowane operacje w podróży, warto sięgnąć po minilaptopy. Dobrym przykładem jest netbook Acer Aspire One, który waży niespełna kilogram i może poszczycić się solidną konstrukcją obudowy. Dzięki czemu sprzęt ten nie zostanie uszkodzony w razie niezbyt delikatnego traktowania, np. na lotnisku.

Kobieta z komputerem pracuje na trawie
Jeżeli nie potrzebujemy komputera wykonującego skomplikowane operacje w podróży, warto sięgnąć po minilaptopy. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Co z matrycą?

Drugi parametr, na który warto zwrócić uwagę w podróży to matryca. Kwestia ta jest ważna, zwłaszcza jeżeli zamierzamy używać komputera na powietrzu i przy dużym nasłonecznieniu. Dlaczego? Padające pod kątem promienie słońca nie pozwalają na dobrą widoczność tego, co znajduje się na ekranie. Rozwiązaniem jest więc wybór laptopa z matową matrycą, która nie będzie tak podatna na odbijanie promieni, jak matryca błyszcząca.

Dysk oraz bateria w laptopie

Kolejnym parametrem jest dysk i bateria naszego urządzenia. Oba elementy mają ogromny wpływ na obciążenie netbooka i determinują pobór energii. Warto więc zainwestować w sprzęt z wbudowanym dyskiem SSD, którego głównymi zaletami są wydajność i energooszczędność. Ciężar determinowany może być również przez baterię, która im cięższa, tym bardziej wydajna. W laptopach dedykowanych podróżnikom zazwyczaj stosuje się baterie wielokomorowe (np. 6 i 8-komorowe).

Kobieta pracuje na komputerze w kawiarni
Warto więc zainwestować w sprzęt z wbudowanym dyskiem SSD, którego głównymi zaletami są wydajność i energooszczędność. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jaka klawiatura?

Parametr czwarty – klawiatura. Dobrze, gdy jest podświetlana, bo usprawni nam to pracę w miejscach zaciemnionych. Kiedy decydujemy się na minilaptop, warto zwrócić również uwagę na wygodę pisania i funkcjonalność. Przytaczany już w tekście netbook Acer Aspire One z Euro może poszczycić się bardzo funkcjonalną klawiaturą, umożliwiającą np. sterowanie funkcjami obrazu i dźwięku za pomocą strzałek kierunkowych. Rozwiązania tego typu pozwolą nam na łatwiejsze zarządzanie ustawieniami, nawet w bardzo niekomfortowych lub trudnych warunkach.

Pamiętając o powyższych parametrach z pewnością uda się wybrać komputer, który oprócz przydatnego narzędzia, będzie doskonale pełnił funkcję bezproblemowego towarzysza podróży.


Materiał partnera zewnętrznego