Dobre oświetlenie rowerowe zapewnia bezpieczeństwo zarówno cykliście, jak i pozostałym uczestnikom ruchu. Właściwie dobrane lampki rowerowe rozświetlają drogę i sprawiają, że osoba poruszająca się na dwóch kółkach jest lepiej widoczna dla pieszych czy kierowców samochodów. Jakie jednak oświetlenie do roweru najlepiej wybrać i jaką latarkę do 100 zł warto kupić?

Oświetlenie rowerowe – czy jest obowiązkowe?

Wielu rowerzystów zadaje sobie pytanie: czy zakup i montaż oświetlenia jest naprawdę konieczny? Co prawda przepisy nie nakładają bezwzględnego obowiązku jego posiadania, jednak znajduje to zastosowanie wyłącznie w przypadku jazdy w dzień przy dobrej widoczności. – Jeśli jeździmy na rowerze po zmroku, w tunelach lub przy niesprzyjających, pogarszających widoczność warunkach pogodowych, musimy wyposażyć swój rower w białą lub żółtą lampę przednią, czerwoną lampę tylną oraz tylne światło odblaskowe w kolorze czerwonym – przypomina ekspert ze sklepu elatarka.pl.

Czy to oznacza, że nie warto montować oświetlenia rowerowego na stałe? Absolutnie nie. Pamiętaj, że warunki atmosferyczne mogą zmienić się praktycznie w każdej chwili, a montaż lamp w deszczu czy po zmroku to ostatnie, czym powinieneś się przejmować – oczywiście jeśli w ogóle masz je przy sobie. W przeciwnym razie w przypadku kontroli drogowej możesz otrzymać mandat.

Jakie lampki do roweru kupić?

Jeśli nie chcesz martwić się za każdym razem, gdy wracasz do domu później lub złapie cię deszcz, pomyśl o montażu solidnego oświetlenia rowerowego na stałe. Wybierając lampki rowerowe, możesz zdecydować się na oświetlenie LED lub halogenowe. – Zarówno lampy LED, jak i halogenowe, dobrze pełnią swoją podstawową funkcję, czyli oświetlają drogę i poprawiają widoczność. Szczególnie polecane są jednak lampy LED, ponieważ są energooszczędne i wolniej zużywają akumulatory – wyjaśnia ekspert ze sklepu elatarka.pl.

Kolejny aspekt, który należy wziąć pod uwagę kupując lampy rowerowe, to ich moc. Zwykle jest ona podawana w lumenach, których wartość wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset. Modele o mniejszej mocy nadają się do jazdy w mieście, gdzie większość ulic jest oświetlona, ale już na leśnych ścieżkach egzamin lepiej zdadzą mocniejsze lampy.

Ważnym parametrem jest także sposób zasilania latarki rowerowej. Obecnie w lampkach do roweru stosuje się głównie baterie oraz akumulatory. Odchodzi się natomiast od powszechnie stosowanego wcześniej dynamo. W przypadku tego systemu, światło było zwykle słabe i niejednostajne, więc nie wpływało korzystnie ani na bezpieczeństwo, ani na komfort jazdy.

Dobra latarka do 100 zł

Jednak jaką latarkę na rower do 100 zł warto kupić? Pierwszą propozycją może być model Mactronic White Line. To ładowalna lampa rowerowa przednia posiadająca cztery tryby mocy światła. Model jest wyposażony również we wskaźnik stanu baterii, więc będziesz wiedzieć, kiedy urządzenie będzie wymagało ładowania. Lampę cechuje też wodoszczelność na poziomie IP65, dzięki czemu sprawdzi się nawet na zakurzonej drodze i podczas deszczu.

Świetnym rozwiązaniem będzie także model Mactronic CITIZEN. To kompaktowa lampa rowerowa ładowana przez kabel. Posiada aż 5 trybów pracy, w tym migający. Model daje jasne, mocne światło o mocy 300 lumenów. Do atutów lampy zalicza się również wskaźnik poziomu naładowania baterii oraz wodoodporność w klasie IPX4.

Jeśli natomiast szukasz lampy tylnej, weź pod uwagę model Mactronic MICKEY. To niewielka, lekka lampa wyposażona w dwie diody, które generują jasne światło o mocy 28 lumenów. Model posiada cztery tryby pracy i jest ładowany przez kabel USB. Wśród zalet tego modelu wymienia się także szybki i łatwy montaż oraz demontaż.

Dobrze dobrane oświetlenie rowerowe podniesie twoje bezpieczeństwo podczas jazdy na dwóch kółkach nawet w trudnych warunkach. Już za mniej niż 100 zł możesz kupić dobrej jakości światła do roweru, które poprawią twoją widoczność, a przede wszystkim posłużą ci przez długi czas.


Materiał partnera zewnętrznego