By paczka doszła do adresata w nienaruszonym stanie, należy ją odpowiednio przygotować. Podpowiadamy jak zapakować paczkę, by uniknąć jej uszkodzenia, a także opóźnienia w doręczeniu.

Złe zapakowanie paczki do wysyłki może skutkować jej uszkodzeniem podczas transportu lub opóźnionym doręczeniem, a nawet zwrotem przesyłki do nadawcy. Warto zatem wiedzieć jak prawidłowo zapakować przesyłkę – zachęcamy do przeczytania krótkiego poradnika.

Jak przygotować paczkę do wysyłki?

Po pierwsze, należy wybrać odpowiednie opakowanie, czyli najlepiej karton wysyłkowy, najlepiej nowy. Wielokrotnie używane kartony są mniej wytrzymałe. Oczywiście można wykorzystać ponownie używany karton, ale należy upewnić się, że jest w dobrym stanie – nie ma przebić ani innych uszkodzeń.

Po drugie, należy używać opakowań dostosowanych wielkościowo do wysyłanych towarów. Używanie zbyt dużych kartonów do wysyłki powoduje konieczność zastosowania dużej ilości wypełniacza, a to z kolei zmniejsza wytrzymałość paczki.

Po trzecie, jeśli przesyłka waży więcej niż 30 kg, należy umieścić na niej odpowiednią etykietę („HEAVY”). Jeśli waży więcej niż 70 kg, należy użyć palety.

Po czwarte, karton wysyłkowy musi być właściwie oklejony taśmą klejącą. Najlepiej okleić karton w taki sposób, by na górze i dole utworzyć literę H. Ciężkie przesyłki warto obwiązać sznurkiem lub specjalną taśmą.

Po piąte, paczka powinna być prawidłowo i czytelnie oznakowana. Złe oznaczenie przesyłki może powodować opóźnienie w dostarczeniu lub niedostarczenie i zwrot do nadawcy.

Kartony do wysyłki

Do wysyłania najlepiej używać specjalnych kartonów wysyłkowych. Ich wybór jest naprawdę spory, więc można dopasować odpowiedni rodzaj i wielkość do swoich potrzeb. Aby dobrać właściwy karton, wystarczy sprawdzić gabaryt przesyłki. Można w tym celu skorzystać z wyszukiwarki BoxSelector, która dobierze odpowiednią wielkość pudełka.

Naprawdę duży wybór kartonów wysyłkowych w różnych rozmiarach można znaleźć na stronie: https://www.rajapack.pl/kartony-pudelka-opakowania-kartonowe/kartony-pocztowe-opakowania-wysylkowe_C1140.html.

Jak przygotować do wysyłki towary o nieregularnym kształcie?

Przedmioty duże lub ciężkie albo te o nieregularnym kształcie należy opakować inaczej. Podłużne przedmioty warto zapakować w specjalne tuby kartonowe, a podłużne i ciężkie należy przypiąć taśmą lub pasami do palety. Jeśli przesyłka zawiera ostre i wystające elementy, to trzeba je zabezpieczyć ochronną wyściółką przed umieszczeniem w kartonie.

Dostępnych jest wiele rodzajów opakowań wysyłkowych, które znajdują zastosowanie przy nietypowych przesyłkach.


Artykuł sponsorowany