Kawa przestaje być już tylko codziennym, pobudzającym napojem. Jest za to luksusem, przy którym stawiamy na smak i jakość, zatem wraz ze wzrostem sprzedaży kawy rośnie sprzedaż ekspresów automatycznych i gadżetów do parzenia.

Tylko w 2014 roku sprzedano o 15% kawy ziarnistej i o 21% kawy w kapsułkach więcej niż rok wcześniej. Pod względem wartości rynek kawy ustępuje już tylko rynkowi ropy naftowej. Warto przy tym wiedzieć, że roczne obroty w 2008 roku sięgały 70 mld dolarów, a tylko w Polsce w 2006 roku wartość sprzedaży osiągnęła 26 mld złotych.

Z analiz firmy Mintel wynika, że ogólna konsumpcja kawy to 3 kg na jednego Polaka rocznie, co daje 1 filiżankę dziennie, gdy na całym świecie kawosze konsumują około 2,25 miliarda filiżanek kawy każdego dnia. W Polsce ponad połowa osób odwiedzających kawiarnie robi to przynajmniej raz w miesiącu i ten odsetek rośnie co roku o jakieś 2-3%, co daje ogromne możliwości dla dalszych innowacji na rynku i dla producentów kaw i ekspresów automatycznych.

Moda na picie kawy premium

Kawa to nie tylko napój, który pijemy rano, by się pobudzić. Na niemal każdym rogu ulicy w dużych miastach można spotkać kawiarnie oferujące kawy z całego świata podawane na wiele sposobów, do tego w biurach centralnym punktem spotkań są ekspresy automatyczne do kawy. To właśnie po kawę Polacy sięgają coraz więcej i coraz chętniej, a tym samym interesują się sposobami parzenia i podawania kawy. Już nie tylko mała czarna czy kawa z mlekiem robione metodą „po turecku” wiodą prym – dzięki coraz bardziej zaawansowanym ekspresom automatycznym możemy mieć namiastkę prawdziwej włoskiej kawiarni we własnym domu.

W tym trendzie biorą udział również producenci kaw. Marki detaliczne zatrudniają gwiazdy światowego formatu (na myśli mamy George’a Clonneya w kampanii Nespresso), dzięki czemu kawa pozycjonuje się jako dobro luksusowe, który ma nie tylko przykuwać uwagę konsumentów napisami „professional” i „barista”, ale także znanymi twarzami i poczuciem sięgania po markę premium.

Picie kawy z ekspresu jest wygodne i smakowite, ponieważ dzięki takiemu urządzeniu można przygotować dowolną kawę i uzyskać niesamowity aromat za jednym przyciskiem. Możemy wprawdzie zdecydować się na ekspresy przelewowe, kapsułkowe, kolbowe lub na saszetki, ale to ekspresy automatyczne są najbardziej popularne, bo są prawie bezobsługowe. Przygotowanie kawy sprowadza się do wlania wody, wsypania ziaren kawy i włączenia przycisku.

Kawa prosto z ekspresu za 3 zł

Z miesiąca na miesiąc rośnie popularność sieciowych kawiarni serwujących kawę, z których korzystamy już w każdej porze dnia. Kawiarnie dysponują zaawansowanymi maszynami, które pozwalają przygotować kawę szybko, wygodnie i każdy rodzaj, są przy tym tak wydaje, że w ciągu dnia mogą pracować właściwie bez przerwy. Na popularność ekspresów automatycznych wpłynęły zasmakowanie w dobrej jakości kawie i oszczędne podejście Polaków.

Jako konsumenci na kubek dobrej czarnej kawy prosto z kawiarni wydajemy około 10 zł. Jeśli więc będziemy ją pili codziennie, przez każdy dzień roboczy (zakładamy, że do kawiarni wstępujemy w drodze do pracy i jest ona naszym napojem pobudzającym), to wydamy w miesiącu około 210 zł. W skali roku to już 2520 zł, gdy tani ekspres automatyczny, który przygotuje nam aromatyczne espresso, kosztuje nawet niecałe 1000 zł. Możemy się zdecydować na droższy model, ale koszt przygotowania kawy w domu nie powinien przekroczyć 3 zł (w zależności od jakości kawy), a na samym urządzeniu jesteśmy w stanie zaoszczędzić ponad 1500 zł.

Zalety ekspresów automatycznych

Urządzenia docenią przede wszystkim kawosze, którzy oczekują od kawy czegoś więcej, a i uwielbiają ją pod różnymi formami. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów ekspresów automatycznych, ponieważ urządzenia produkowane są w różnych klasach i seriach, zatem nie różnią się tylko pod względem ceny, ale także zaawansowania technologii. To, co je łączy, to doskonałe espresso – każdy model przygotuje je wyśmienicie niezależnie od półki cenowej. Na cenę końcową za to wpływają dodatkowe funkcje i systemy, także rodzaj spieniacza do mleka. Niektóre z nich mają zaprogramowane aż 17 rodzajów napojów kawowych, począwszy od cappuccino, latte macchiato, a na americano skończywszy. Możliwości i parametry poszczególnych modeli warto sprawdzić na stronie producenta Krups:http://www.krups.com.pl/types/category/15

Do głównych zalet ekspresów automatycznych można zaliczyć to, że urządzenie samo mieli ziarna kawy, odmierza właściwą porcję i zaparza kawę. Dzięki temu za jednym przyciskiem możemy mieć ulubioną kawę, przy której po domu roznosi się niesamowity i pobudzający aromat. Plusem ekspresu jest również to, że otrzymujemy kawę bez fusów, a wszelkie odpadki gromadzą się w pojemniczku, który łatwo jest opróżniać i czyścić, a co najważniejsze – nie musimy tego robić za każdym parzeniem, tylko wówczas, gdy pojemnik się zapełni.

Picie kawy z ekspresu automatycznego na pewno można zaliczyć do wygody, ponieważ można przygotować dowolną kawę. Większość modeli wyposażona jest w funkcję wyboru mocy kawy (standard i mocna), co pozwala przygotować taki napój, na jaki aktualnie ma się ochotę. Ponadto możemy znaleźć trzypoziomową regulację stopnia zmielenia ziaren, co ma wpływ na jakość serwowanej kawy. Atutami są automatyczne programy czyszczenia i odkamieniania, które zapewniają jeszcze większą oszczędność czasu i doskonały stan urządzenia.

Analizy rynku kawy wskazują, że Polacy wybierają coraz lepsze jakościowo i droższe ziarna. Jednym z powodów jest fakt, że zarabiamy coraz więcej i stać nas na luksusowe towary. Ekspres automatyczny w domu nadal postrzegany jest jako dobro luksusowe, jednak Polacy coraz chętniej widzą to urządzenie w swoim domu, ponieważ nie mogą wyobrazić sobie dnia bez filiżanki parującej kawy, i większość z nich traktuje ekspres jako standardowy element wyposażenia.


Materiał partnera zewnętrznego