Powerbank to dziś narzędzie powszechnie dostępne i często stosowane. Jego założenie jest proste, ponieważ pełni rolę zapasowej ładowarki przenośnej, która może nas uratować w wielu krytycznych sytuacjach. Dzięki temu gadżetowi nie zostaniemy nagle bez dostępu do tabletu albo smartfona, a także takich urządzeń, jak np. zegarek. Ponieważ powerbanki z założenia mają nam służyć poza domem, zwykle mają kompaktową budowę. Dzięki temu bez problemu zabierzemy je w każdą podróż.

W sklepach znajdziemy różne modele powerbanków, które różnić się będą nie tylko ceną, ale i możliwościami. Podpowiadamy czym kierować się podczas zakupów, by sprzęt ten posłużył nam przez następne lata.

Pojemność oraz szybkość

Zanim zdecydujemy się na zakup powerbanka, powinniśmy zastanowić się, do jakiego urządzenia będziemy go używać. Dobrze jest sprawdzić pojemność baterii np. smartfona, bo zdradza nam ona, jakiego sprzętu do ładowania potrzebujemy. Wyrażana jest w miliamperogodzinach (mAh). Pojemność baterii powerbanka musi być zwielokrotnieniem pojemności baterii telefonu. Najprościej możemy to wytłumaczyć w ten sposób: jeśli nasz telefon ma 3000 mAh, to mobilna ładowarka powinna mieć przynajmniej dwa, a najlepiej trzy lub cztery razy tyle. Dzięki temu będziemy mogli skorzystać z niej kilka razy, zanim i ją podłączymy do gniazdka. Ten „zapas” ma także inne znaczenie. Podczas ładowania sprzętu powerbank zaczyna się rozgrzewać i traci energię w formie ciepła. W kryzysowej sytuacji może się więc okazać, że akurat o tych kilkadziesiąt mAh mieliśmy za mało.

Ważną sprawą jest także natężenie prądu wyrażane w amperach (A). To ich ilość decyduje o tym, jak szybko będzie przekazywana energia. Najlepiej decydować się więc na sprzęty obsługujące natężenie rzędu 2A, ale im więcej, tym lepiej. Szybkość ładowania zależy też od wykorzystanej technologii. Warto więc sprawdzić, czy smartfon obsługuje np. Quick Charge i szukać wtedy powerbanka o takiej funkcji.

Zabezpieczenie oraz dodatkowe elementy

W sklepach zwykle natrafimy na powerbanki o metalowej lub plastikowej obudowie. Oba warianty są dość solidne, ale wszystko zależy od tego, w jakich warunkach będziemy korzystać z urządzenia. Jeżeli obawiamy się, że w jakiś sposób go uszkodzimy (np. upadkiem z wysokości), to warto zainwestować w modele o gumowych obudowach.

Uniwersalna ładowarka mobilna to taka, która może ładować więcej niż jedno urządzenie na raz. Wiele dostępnych urządzeń dysponuje dodatkowymi wejściami. Warto więc szukać powerbanków mających dwa gniazda USB typu A, jedno USB typu C oraz Micro USB. Dzięki temu będziemy świetnie przygotowani niemal na każdą awaryjną sytuację.

Podsumowanie

Przebrnęliśmy już przez najważniejsze elementy dobrego powerbanka. Wiecie już, że nie obejdzie się bez dużej pojemności baterii. Przynajmniej jeśli nie chcecie potem skończyć z wyłączonym telefonem oraz pustą ładowarką przenośną. Nie trzeba tu przesadzać i decydować się na sprzęt bardzo drogi, warto jednak pamiętać o wspomnianej w tekście wielokrotności. Drugim kryterium wyboru powinna być funkcjonalność. Tu kłania się przede wszystkim ilość gniazd. Być może na pierwszy rzut oka dodatkowe wejścia wydają się zbędne, ale z doświadczenia wiemy, że prędzej czy później okazują się one niezastąpione. Poza tym łatwiej kupić jednego uniwersalnego powerbanka, niż potem mieć w torbie kilka sztuk o różnym zastosowaniu.

KKA