Weekend to wspaniały czas na nadrobienie zaległości filmowych. Na romantyczny czas we dwoje wybierzmy kultowe melodramaty, które wbrew pozorom nie są gatunkiem kierowanym tylko do kobiet. Zatem które dzieła kina można zaliczyć do melodramatów wszech czasów?

Klasyka kina niemego

Jednym z największych dzieł kina niemego jest melodramat Złamana lilia z roku 1919, którego reżyserem był David Wark Griffith, nazywany ojcem melodramatu. W filmie opowiedziana jest historia młodej dziewczyny, w której zakochuje się młody Chińczyk a przeciwny jest im okrutny ojciec dziewczyny. Film niesie również przesłanie o zgubnym wpływie postępu cywilizacyjnego na zasady moralne.

Greta Garbo w adaptacji powieści Aleksandra Dumasa syna

Na podstawie opowiadania o luksusowej kurtyzanie Marguericie, która zakochuje się w młodym mężczyźnie i ma szansę na odzyskania straconej niegdyś godności powstał film Dama kameliowa. Jest to produkcja z 1934 roku, a główna rolę zagrała Greta Garbo, która za ten film dostała nominację do Oscara.

Kultowa Casablanca

Film Michaela Curtiza z roku 1942 rozgrywa się w tytułowej Casablance w trakcie II wojny światowej. Dwoje ukochanych rozdzielonych podczas wojennej zawieruchy znowu się spotyka. Jednak ich losy raz rozłączone trudno połączyć w jeden. Główna bohaterka Ilsa jest żoną znanego działacza ruchu oporu, a jej dawny ukochany Rick prowadzi nocny klub. Jednak zamiast odzyskać ukochaną postanawia pomóc dawnej miłości uciec za ocean. Casablanca jest nie tylko kultowym melodramatem, ale też filmem z kina noir, a do tego zalicza się do klasyki światowego kina.

Zdobywca 7 Oscarów – Pożegnanie z Afryką

Pożegnanie z Afryką uchodzi za jeden z najpiękniejszych melodramatów w historii kina. Choć nakręcony w 1985 roku przez Sydneya Pollacka do dzisiaj oglądany jest przez coraz to młodsze pokolenia widzów. Film powstał na podstawie autobiografii Karen Blixen i opowiada o miłości dwojga białych ludzi w Afryce. Przedstawiono tu nie tylko historię dwojga kochanków, ale ukazano też przerażającą i zachwycającą stronę Czarnego Lądu. W głównych rolach zagrali Meryl Streep i Robert Redford.

Co się wydarzyło w Madison Country?

Jest to niezwykły film Clinta Eastwooda z 1995 roku, w którym on sam gra jedną z głównych ról. Kobiecą główną rolę gra niesamowita Meryl Streep. Madison Country to miejsce, gdzie oboje nawiązują romans opowiadający nie tylko o dojrzałej miłości, ale też fascynacji, która jak to w melodramacie bywa nie ma szans na zaistnienie.

Wzgórze Nadziei z Nicole Kidman i Jude Law

Jednym z najpiękniejszych melodramatów XXI wieku jest Wzgórze nadziei w reżyserii Anthony’ego Minghella. Pokazane są tu losy Ady i Inmana, które aby się połączyć muszą przetrwać wydarzenia najkrwawszej wojny w dziejach Stanów Zjednoczonych.

Obecnie również produkuje się wiele melodramatów, ponieważ wciąż wiele świetnych powieści nie zostało zekranizowanych, a historii zakazanych miłości ukazanych szerszej publice. Jednak zaczynając przygodę z melodramatami warto zacząć od wymienionych klasyków tego gatunku.

NMI