Wspólne obejrzenie filmu to dobra rozrywka, która buduje i umacnia więzi rodzinne. Ogromnie ważny jest jednak wybór odpowiedniej bajki, tak aby dzieci się nie nudziły, dla dorosłych była akceptowalna, a dodatkowo niosła za sobą wartości, które chcemy przekazać pociechom. Chcąc jak najwięcej wynieść z tej przyjemności, pamiętajmy że warto, po pokazie filmu animowanego, porozmawiać na jego temat, wymienić spostrzeżenia i podkreślić morał. 

Coś więcej niż bezmyślna kreskówka

Od kilkunastu lat producenci zalewają nas przeróżnymi filmami animowanymi, w kinach co chwilę pojawia się coś nowego bądź jakaś kontynuacja wcześniejszego tytułu. Dodatkowo ogólnodostępne platformy streamingowe również pękają w szwach od natłoku bajek. Trudno w tym morzu wybrać coś wartościowego. Na szczęście są serwisy i fora dla rodziców, gdzie można zasięgnąć rady i poczytać opinie specjalistów i opiekunów. Nie musimy zatem najpierw samemu przeglądać filmu, a następnie oglądać w całości razem z dzieckiem.

Wybieramy animacje na początkujący seans

Decydując się na rodzinny seans musimy dostosować film do najmłodszych uczestników. Dzieci, które się boją lub nudzą potrafią skutecznie utrudniać pokaz, a nawet przerwać go. Po za tym pamiętajmy, że maluchy nie powinny dużo czasu spędzać przed ekranem, bo mogą później odczuwać skutki przebodźcowania. Wybierając animację możemy kierować się upodobaniami dziecka, jedne mogą uwielbiać samochody, natomiast dla innych ciekawsze są zwierzęta lub księżniczki. Można również urządzić sobie seans tematyczny i obejrzeć historię o wakacyjnej przygodzie w czerwcu, świąteczny film w grudniu, itd. Poniżej znajduje się kilka tytułów, które opłaca się rozpatrzeć pod kątem uczestników „kina domowego”:

  • Auta
  • W głowie się nie mieści
  • Gdzie jest Nemo?
  • Jak wytresować smoka?
  • Klaus
  • Wall-e
  • Lorax
  • Kraina lodu

Kilka słów po napisach końcowych

Kiedy już bohaterowie skończą swoje przygody i bajka dobiegnie końca warto porozmawiać z dziećmi o tym, co właśnie obejrzały. Tylko pamiętajmy, że po czasie spędzonym przed ekranem większość kilkulatków może mieć dość siedzenia i zwyczajnie potrzebować ruchu, dlatego rozważmy przeprowadzenie takiej rozmowy na spacerze. Zapytajmy pociechę o ogólne wrażenia i dajmy mu się wygadać. Kiedy już wyrazi swoje emocje, przedstawmy swoją opinię i zapytajmy o kilka szczegółów. Sprawdzimy w ten sposób pamięć dziecka i będziemy trenować je w uważności. Na koniec zastanówmy się wspólnie czego możemy się nauczyć z tego filmu, np. należy naprawiać własne błędy, trzeba dbać o środowisko, prawdziwa przyjaźń jest najmocniejsza, itd. Niektóre stwierdzenia mogą wydawać się nam oczywiste, ale dzieciom dobrze je powtórzyć, aby i dla nich stały się oczywistością.

Rodzinny seans to ciekawy sposób na wspólne spędzenie czasu, który może nieść ze sobą mądrość życiową i uwrażliwiać młodego odbiorcę. Dzięki powszechnej dostępności od wartościowych i pouczających filmów animowanych nie musimy kłopotać się, że trzeba dojechać do kina, zdążyć na wyznaczoną godzinę czy martwić się przeziębionymi członkami rodziny, którzy, kichając i kaszląc, mogliby przeszkadzać innym widzom. Korzystajmy zatem z możliwości jakie mamy i ofiarowujmy dzieciom swój czas, a one na pewno to docenią.

SKR