Jean Anthelme Brillat-Savarin, autor Fizjologii smaku, napisał w swej publikacji: „powiedz mi, co jesz, a ja ci powiem, kim jesteś”. Zdanie to zdecydowanie uzyskało ogromną popularność, wręcz status skrzydlatych słów. I choć pierwotnie mogło odnosić się do różnych, też innych znaczeń – dziś często towarzyszy osobom oraz wypowiedziom zwracającym uwagę na kwestię odpowiedniej diety. Ale czym w rzeczywistości jest zdrowe odżywianie? I w jaki sposób decyduje o tym, kim jesteśmy?

Jak sposób odżywiania wpływa na funkcjonowanie organizmu?

Bardzo często mówi się o właściwych nawykach żywieniowych w kontekście uzyskania lub utrzymania szczupłej sylwetki. Dieta odgrywa bowiem ważną rolę w walce ze zbędnymi kilogramami, zwykle też stanowi istotny element programu treningowego, realizowanego na siłowni czy w klubie fitness. Ale pamiętajmy, że względy estetyczne i sportowe to tylko niektóre liczące się aspekty, jeśli chodzi o rodzaj przyjmowanych posiłków czy też ilość i częstotliwość ich spożywania. Odżywianie (podobnie jak sen, praca oraz inne, znaczące obszary codziennego stylu życia) bezpośrednio i zauważalnie przekłada się na ogólną kondycję organizmu ludzkiego. A mówiąc prościej – na nasze zdrowie.

Najłatwiej to przedstawić, mówiąc o możliwych, negatywnych skutkach złej diety. Warto więc przy okazji wspomnieć, że otyłość to już nie tylko kwestia wyglądu sylwetki, ale obecnie ma status choroby cywilizacyjnej. Ta zaś potrafi przyczynić się do dalszych problemów zdrowotnych, m.in. nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, cukrzycy typu II, poważniejszych kłopotów zwyrodnieniowych z plecami, biodrami lub kolanami, a nawet nowotworów – np. raka jelita grubego, piersi bądź macicy – czy też depresji. Jednym słowem, codzienny jadłospis oddziałuje zarówno na stan oraz funkcjonowanie poszczególnych obszarów organizmu, jak i na sferę psychiczną (samopoczucie, koncentrację). Dodatkowo, odżywianie może mieć też związek z kondycją skóry, cery, włosów czy paznokci.

Podstawy zdrowego odżywiania – od czego zacząć?

Im wcześniej poważnie potraktujemy kwestię właściwych nawyków żywieniowych, tym lepiej dla naszego organizmu – i to w dłuższej perspektywie. Ale trzeba zaznaczyć, że kwestia ta w przypadku różnych ludzi będzie wyglądała nieco inaczej. W końcu każdy taki organizm charakteryzuje się też indywidualnymi uwarunkowaniami i zapotrzebowaniami, zaś sprawa zdrowego odżywiania absolutnie nie dotyczy jedynie osób zmagających się z otyłością. Jednak istnieją podstawowe zasady, dotyczące dbałości o dietę oraz aspekty, na które należy tu zwrócić uwagę.

Oczywiste jest, że liczy się to, co jemy. I choć od dzieciństwa słyszymy o różnych, stosownych nawykach (na przykład żeby spożywać dużo warzyw i owoców), to jednak w miarę upływu lat, na drodze rozwoju medycyny i dietetyki, pewne przekonania potrafią ulegać zmianie albo okazać się nieidentyczne w przypadku każdej osoby. Warto więc śledzić sprawdzone źródła informacji – także te znajdujące się w internecie, jak choćby https://oliwka24.pl – poświęcone zdrowemu odżywianiu i dostarczające mnóstwa informacji na temat rozmaitych produktów spożywczych, ich właściwości i możliwych zastosowań. Czasami ważnym rozwiązaniem okaże się spotkanie z dietetykiem, jednak renomowane pisma i portale tematyczne mogą znacznie ułatwić wejście na ścieżkę zdrowego odżywiania w warunkach domowych.

Zdrowa żywność to nie wszystko. Nie mniej istotne dla zbilansowanej diety pozostaje także ilość przyjmowanego jedzenia. Właściwe funkcjonowanie danego organizmu wiąże się z koniecznością spożycia odpowiedniej ilości kalorii. Często bowiem ludzie dostarczają ich sobie więcej, niż potrzebują, albo ulegają nadmiarowi konkretnych produktów, zaniedbując inne. Oprócz tego duże znaczenie mają też pory i częstotliwość spożywania posiłków. Przykładowo, nie powinniśmy zapominać o niezwykle ważnym w skali dnia śniadaniu, a także jeść o zbyt późnej porze (nie mówiąc już o objadaniu się na noc). Zazwyczaj natomiast zakłada się, że należy spożywać 5 porcji węglowodanów złożonych na dzień – znajdziemy je m.in. w pełnoziarnistym lub razowym chlebie, makaronach, brązowym ryżu czy kaszach. Zawarty w nich błonnik pomoże nam również w poprawie metabolizmu i pozbywaniu się z organizmu złogów cholesterolu (w dużej mierze przyczyniających się do zmian miażdżycowych). Trzeba też uważać na przyjmowane tłuszcze nasycone, dostarczane choćby w maśle, smalcu, czerwonym mięsie, boczku i podrobach, a także ograniczyć spożywanie soli. Warto też postawić na częstsze, ale mniej obfite posiłki.

Właściwe nawyki żywieniowe mają niebagatelny wpływ na ludzki organizm. I nie chodzi jedynie o satysfakcjonującą sylwetkę, ale wręcz codzienne funkcjonowanie we wszystkich sferach życia. Szybko może się okazać, że w połączeniu z ciekawymi przepisami kulinarnymi oraz właściwościami poszczególnych produktów spożywczych, zdrowa dieta sprawi, że – parafrazując przywołanego, francuskiego pisarza – spodoba nam się nie tylko to, co jemy, ale również to, kim dzięki temu jesteśmy.


OLI