Strona główna Zdrowie Znaczenie badań histopatologicznych w diagnostyce i leczeniu czerniaka

Znaczenie badań histopatologicznych w diagnostyce i leczeniu czerniaka

32
0
Podczas wizyty lekarskiej
Jedyną formą usunięcia zmiany pozwalającą na wykonanie badania histopatologicznego jest zabieg chirurgiczny. | fot.: materiał partnera

Badanie histopatologiczne to podstawa rozpoznania czerniaka. Na jego podstawie określa się m.in. czy konieczne jest wycięcie chirurgiczne zmiany.

Po co wykonuje się badania histopatologiczne w diagnostyce czerniaka?

Oglądając jakiekolwiek znamię na ciele, na podstawie wyglądu makroskopowego można wysnuć podejrzenie, że dzieje się z nim coś niepokojącego. To z kolei zawsze obliguje do wizyty u dermatologa, który oceni zmianę również w odpowiednim powiększeniu. By jednak mieć pewność, co do charakteru zmiany, bardzo ważne jest jej wycięcie i wykonanie badania histopatologicznego.

Wielkość czerniaka a badanie histopatologiczne

Badanie histopatologiczne to badanie wycinka tkanki pod mikroskopem. Po wycięciu zmiany fragment tkanki trafia do specjalnego utrwalacza, a następnie jest w nim transportowane do zakładu patomorfologicznego i oceniane pod mikroskopem. Na wynik badania czeka się średnio 7–14 dni.

Najczęściej wycina się całe podejrzane znamię, a następnie oddaje wycinek do badania histopatologicznego. Określa się to mianem biopsji wycinkowej. W razie rozpoznania zmiany nowotworowej w diagnostyce czerniaka można poszerzyć granice wyciętej zmiany. W przypadku bardzo dużych zmian, można wykonać biopsję jedynie fragmentu zmiany, co pozwala na ocenę jej charakteru i podjęcie decyzji o próbie jej usunięcia.

Inne metody usuwania znamion a badanie histopatologiczne

Jedyną formą usunięcia zmiany pozwalającą na wykonanie badania histopatologicznego jest zabieg chirurgiczny wykonywany w warunkach gabinetu zabiegowego. Po zabiegu pozostaje niewielka blizna, chyba że znamię jest dość duże. Bardzo popularne metody w postaci usuwania znamion laserem czy krioterapią pozwalają na usunięcie zmiany bez pozostawienia blizny – bezboleśnie i szybko. Natomiast żadna z tych metod nie pozwala na wykonanie badania histopatologicznego potencjalnego czerniaka. Jeśli więc obecne są mikrosatelitarne przerzuty, przerzuty do węzłów chłonnych itd., może okazać się, że rozpoznanie czerniaka dokona się dopiero w stadium zaawansowanym. Zawsze przed usunięciem jakiejkolwiek zmiany należy skonsultować się z dermatologiem i dopiero on doradzi, czy daną zmianę można usunąć w sposób inny niż chirurgiczny.


Artykuł partnera