Popularność diet i programów oczyszczających organizm z toksyn nie słabnie. Wręcz przeciwnie. Codziennie wiele osób szuka w Internecie sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów, poprawę samopoczucia, wyglądu cery czy kondycji włosów i paznokci. Jednym z najmodniejszych sposobów na detoks organizmu stała się w ostatnim czasie dieta sokowa. W tym tekście znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym programie oczyszczającym. Miłej lektury!

Dieta sokowa – o co chodzi?

Zasady diety sokowej są bardzo proste. To niskobiałkowy oraz niskotłuszczowy program oczyszczający oparty o warzywa i owoce. Przez siedem dni wszystkie posiłki należy zastąpić świeżo wyciśniętymi, niesłodzonymi sokami owocowymi i warzywnymi. Kurację oczyszczającą wspomaga się również codziennym piciem wody z cytryną (na czczo) oraz naparów ziołowych (głównie z kopru włoskiego, pokrzywy i mięty). Soki owocowe najlepiej pić w porze śniadania i obiadu, a koktajle warzywne – w porze popołudniowej i wieczornej. Podczas takiego oczyszczającego tygodnia można sięgać po różne owoce i warzywa. Szczególnie polecane są cytrusy i jabłka oraz pomidory, jarmuż, seler naciowy, marchew, szpinak i sok z kiszonej kapusty. Najlepszym czasem na detoks sokowy jest lato, czyli czas dostępności świeżych warzyw i owoców.

Detoks sokowy – jak się przygotować?

Dieta sokowa nie przewiduje spożywania innych produktów niż warzywa i owoce. Drastyczna zmiana codziennego menu może być dla organizmu szokiem i w konsekwencji prowadzić do drażliwości, złego samopoczucia i ciągłego zmęczenia. Dlatego do tygodniowej kuracji oczyszczającej należy się przygotować. Już na dwa tygodnie przed rozpoczęciem detoksu zacznij zmniejszać kaloryczność posiłków, wyłączając z diety słodycze oraz pokarmy tłuste i wysokoprzetworzone.

Efekty diety sokowej

Warzywa i owoce to podstawa zdrowej, zbilansowanej diety. Tygodniowy detoks sokowy bez wątpienia jest skarbnicą witamin i minerałów. Pozwala wyeliminować toksyny z organizmu, odwrócić skutki złej diety i w krótkim czasie dostarczyć organizmowi skoncentrowanego serum substancji bioaktywnych. To wszystko wpływa na poprawę ogólnego samopoczucia, stanu zdrowia oraz kondycji włosów, skóry i paznokci.

Dieta sokowa – przeciwwskazania

Dieta sokowa nie jest dla każdego. Zanim zdecydujesz się na tygodniowy detoks, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Ta forma oczyszczania organizmu nie jest polecana osobom z przewlekłymi chorobami (na przykład z cukrzycą czy nadciśnieniem). Nie powinny sięgać po nią również kobiety w ciąży, dzieci i młodzież.

Kuracja sokowa – samodzielnie lub na zamówienie

Tygodniowy jadłospis oparty o soki warzywno-owocowe możesz przygotować samodzielnie. Wystarczy zrobić zapas świeżych warzyw i owoców i mniej więcej zaplanować, jaki koktajl wypijesz danego dnia. Domowe soki najlepiej przygotowywać za pomocą wyciskarki. W diecie oczyszczającej najbardziej polecane są soki z buraków i pomidorów oraz marchwi, selera i jabłka. Najpopularniejsze koktajle owocowe to połączenie truskawek i banana oraz zdrowe soki z cytrusów (pomarańcz, grejpfrut). Jeśli uważasz, że samodzielnie przygotowanie kuracji oczyszczającej jest zbyt czasochłonne, możesz skorzystać z gotowej oferty firm cateringowych. Różne propozycje z łatwością znajdziesz w Internecie.


Materiał partnera zewnętrznego