Witamina D to ważny składnik odżywczy, który wspiera prawidłowe funkcjonowanie twojego organizmu. Nie wiesz, co jeść, aby zapewnić sobie właściwą podaż tej substancji? Chcesz wiedzieć, co zawiera witaminę D? Oto najważniejsze informacje.

Witamina odgrywa istotną rolę podczas pracy ludzkiego organizmu, która polega na wspieraniu:

  • prawidłowości przebiegu procesu wchłaniania się wapnia,
  • utrzymania zdrowych kości oraz zębów,
  • prawidłowej pracy układu odpornościowego,
  • prawidłowej pracy mięśni.

Dlatego tak ważne jest utrzymanie jej właściwej podaży.

Co zawiera witaminę D?

Większość witamin dostarczasz swojemu organizmowi wraz z pokarmem – czy to pochodzenia roślinnego, czy to zwierzęcego. To powód, dla którego istotne jest utrzymanie zdrowej, dobrze zbilansowanej diety. Z witaminą D jest jednak nieco inaczej. Organizm ludzki potrafi ją syntetyzować samodzielnie w postaci cholekalcyferolu, nazywanego też witaminą D3. Czy to oznacza, że nie musisz jej sobie dostarczać „zewnętrznie”? To zależy – głównie od pory roku.

Witaminę D w łatwo przyswajalnej przez ludzki organizm postaci cholekalcyferolu znajdziesz w pożywieniu jedynie w niewielkiej ilości. Jest ona obecna m.in. w jajkach, rybach, mięsie oraz mleku. Niemniej jednak ich spożycie może być niewystarczające, by w pełni uzupełnić jej poziom. Witamina D3 jest za to produkowana przez skórę w wyniku ekspozycji na promienie słoneczne. Ale uwaga! Tylko pod pewnymi warunkami.

Aby synteza zaszła skutecznie:

  • ekspozycja na słońce musi trwać minimum 15 minut przy odsłoniętej ok. 18% powierzchni ciała,
  • światło słoneczne musi być wystarczająco intensywne, co w polskiej strefie klimatycznej ma miejsce przede wszystkim w okresie od kwietnia do września,
  • skóra nie powinna być pokryta filtrem przeciwsłonecznym, który może hamować proces produkcji cholekalcyferolu[1].

Oznacza to, że w miesiącach zimowych, gdy ilość światła słonecznego jest niewystarczająca w naszej strefie klimatycznej, poziom witaminy D może wymagać wyrównania. Wówczas rozwiązaniem okazuje się suplementacja diety z wykorzystaniem nowoczesnych preparatów. Wygodną formą podania cholekalcyferolu (witaminy D3) są np. tabletki do ssania instant – można je przyjąć bez przełykania i popijania.

[1] Por. Stanowisko Zespołu Ekspertów. Polskie zalecenia dotyczące profilaktyki niedoborów witaminy D – 2009, [w:] „Ginekologia Polska” nr 2/2010, s. 50, [online:] https://journals.viamedica.pl/ginekologia_polska/article/view/46515/33302


Materiał partnera zewnętrznego