Strona główna Zdrowie Ugryzienie kleszcza – jak się przed nim ochronić?

Ugryzienie kleszcza – jak się przed nim ochronić?

205
0
Kleszcz na zielonym tle

Ukąszenie kleszcza, w przypadku gdy pasożyt jest nosicielem chorobotwórczych wirusów, niesie za sobą ryzyko rozwoju boreliozy czy kleszczowego zapalenia mózgu. Ochronę przed kleszczami zapewniają specjalne środki z DEET o odpowiednim stężeniu. Wybierając się na spacer na łonie natury, warto zadbać o odzież maksymalnie zakrywającą ciało, nakrycie głowy oraz zabudowane buty.

Dlaczego ugryzienie kleszcza może być niebezpieczne?

Ukąszenie kleszcza może być niebezpieczne, nie tylko dla zdrowia, ale i życia człowieka. W ślinie pasożytów, z gromady pajęczaków, mogą bowiem znajdować się bakterie i wirusy, prowadzące do rozwoju groźnych chorób. Najbardziej znaną chorobą odkleszczową jest borelioza, należy jednak pamiętać, że do zakażenia dochodzi tylko w przypadku ugryzienia kleszcza, który jest jej nosicielem. Prowadzi ona do występowania zaburzeń o podłożu neurologicznym a także dolegliwości reumatoidalnych. Kleszcze mogą być również nosicielami wirusa prowadzącego do równie groźnego, co borelioza, kleszczowego zapalenia mózgu, dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o odpowiedniej ochronie, zwłaszcza latem, kiedy dużo czasu spędza się na łonie natury.

Jaki preparat na kleszcze wybrać?

Istnieje specjalna grupa preparatów odstraszających owady, która zawiera w sobie silny organiczny związek chemiczny DEET (diethyltoluamidum). Środki, głównie w postaci sprayów, zakłócają u insektów procesy odpowiedzialne za lokalizację potencjalnych ofiar. Zdezorientowany pasożyt nie jest w stanie dostrzec zbliżającego się żywiciela, przez co nie atakuje. Preparaty odstraszające owady na bazie substancji DEET stosuje się bezpośrednio na skórę, pod warunkiem, że nie jest ona podrażniona, skaleczona czy świeżo po opalaniu. Czas ochrony takiego środka uzależniony jest zwykle od stężenia, znajdującego się w nim, organicznego związku chemicznego. U osób dorosłych za bezpieczne uznaje się preparaty o stężeniu DEET ok. 20%, jednak u dzieci wysoka koncentracja silnego związku może wywołać silne podrażnienia i stanowić zagrożenie dla delikatnej skóry najmłodszych. Po powrocie do domu należy dokładnie zmyć pozostałości preparatu z ciała.

Jak chronić się przed kleszczami domowymi sposobami?

Kleszcze to pasożyty, które żerują, nie tylko w lasach, ale i na łąkach, w parkach, a nawet w przydomowych ogródkach. Wybierając się na spacer, warto zadbać zatem o odpowiedni strój, który zakryje możliwie najwięcej ciała. Kleszcze na ciele człowieka, najczęściej wybierają miejsca dobrze ukrwione, gdzie skóra jest stosunkowo cienka, np.: pachy, zgięcia pod kolanami, głowa, szyja bądź pachwiny. Aby ochronić się przed kleszczami, warto założyć czapkę z daszkiem, bluzkę z długim rękawem, np. zakończonym ściągaczem, zakryte buty oraz długie spodnie, których nogawki dla dodatkowej ochrony można włożyć w skarpety.