Schemat żywienia niemowląt to ogólne zasady dotyczące karmienia dzieci już od pierwszych dni życia. Został opracowany przez ekspertów z myślą o ułatwieniu procesu wprowadzania nowych produktów do diety malucha. Zastanawiasz się, czy musisz z niego korzystać? Zanim zaczniesz postępować zgodnie z tym, co podpowiada intuicja, poznaj znaczenie gotowego schematu żywienia.

1000 pierwszych dni w życiu dziecka to kamień milowy. To właśnie w tym okresie następuje dalszy rozwój malucha, między innymi w zakresie intensywnego rozwoju mózgu oraz kształtowania odporności. Istotną rolę odgrywa żywienie dziecka, co jest ważne nie tylko dla zdrowia, ale również pod kątem budowania właściwych nawyków żywieniowych.

Schemat żywienia niemowląt – wskazówki opracowane przez ekspertów

Schemat żywienia niemowląt to zbiór ogólnych zasad, które pomagają rodzicom w codziennej opiece nad dzieckiem. Opracowany przez ekspertów z Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (PTGHiZD), stanowi zalecenia uwzględniające standardy żywienia.

Dlaczego warto postępować zgodnie z obowiązującym schematem?

Schemat żywienia niemowląt to cenne wskazówki udzielane przez ekspertów, z których warto korzystać. Chociaż nikt nie może zmusić rodziców do postępowania zgodnie z wytycznymi, należy dostosować się do zaleceń. Istnieją ku temu dwa główne powody.

  • Dbasz o bezpieczeństwo dziecka

Odpowiednie żywienie maluchów – już od pierwszych dni po urodzeniu – pełni ważną rolę. Schemat przygotowany przez specjalistów uwzględnia zasady, dzięki którym podawanie pokarmu jest bezpieczne dla zdrowia dziecka.

Warto mieć świadomość, że układ pokarmowy malucha dojrzewa jeszcze przez kilka miesięcy po przyjściu na świat niemowlęcia. Dlatego nie można dziecku od razu podawać wszystkich produktów, lecz stopniowo rozszerzać dietę. Postępując zgodnie ze schematem żywienia, dbasz o bezpieczeństwo malucha – masz pewność, że nie wyrządzisz dziecku krzywdy.

  • Kształtujesz prawidłowe nawyki żywieniowe

To, jak będzie wyglądać dieta Twojego dziecka w przyszłości, w dużej mierze zależy od nawyków wypracowanych w dzieciństwie. Im wcześniej zaczniesz o nie dbać, tym większe prawdopodobieństwo, że pociecha będzie zdrowo się odżywiać także przez całe dorosłe życie.

Schemat żywienia niemowląt został opracowany w taki sposób, aby kształtować prawidłowe nawyki. Postępując zgodnie ze wskazówkami, możesz liczyć, że maluch znacznie chętniej będzie sięgał po warzywa i owoce. Będziesz mieć też pewność, że jego dieta będzie dobrze zbilansowana – bez ryzyka niedoborów witamin i minerałów.

Pamiętaj, że aktualny schemat żywienia niemowląt daje rodzicom znacznie większą swobodę w przyrządzaniu posiłków. Masz dowolność, jeśli chodzi o kolejność wprowadzania poszczególnych nowych produktów. Warto więc postępować w oparciu o schemat, by mieć pewność, że Twoje dziecko będzie rozwijało się prawidłowo.


Materiał partnera zewnętrznego