Bieganie to z całą pewnością jedna z najciekawszych a zarazem najbardziej pożytecznych form aktywności fizycznej. Regularne bieganie to znakomity sposób nie tylko na wymodelowanie szczupłej sylwetki, ale również kompleksowe wzmocnienie organizmu, poprawę wytrzymałości czy stymulację pracy układu odpornościowego.

Nic więc dziwnego, że biega coraz więcej osób, co z łatwością można zaobserwować na ulicach największych polskich miast. Oprócz tego niestety często można zaobserwować również pewien inny aspekt, a mianowicie: obuwie. Bardzo często biegamy w zwykłych trampkach lub adidasach, czyli butach, które nie posiadają cech profesjonalnego obuwia do biegania. Ktoś może powiedzieć, że dobór obuwia to kwestia drugorzędna. Nic bardziej mylnego. Warto pamiętać, że bieganie to nie tylko aktywność fizyczna, ale również sport. Każdy sport posiada natomiast swoją specyfikę a co za tym idzie również określone wymagania np. odnośnie stroju, obuwia oraz innych akcesoriów, przy użyciu których można go uprawiać w sposób bezpieczny i efektywny.

Doskonale wiadomo przecież, że innego obuwia sportowego używa się np. do gry w piłkę nożną, a innego do sportów walki. Nie inaczej rzecz ma się jeżeli chodzi o bieganie: również tutaj dobór odpowiednich butów to nie tyle opcja, co konieczność.

Jak wybrać dobre buty do biegania?

Przede wszystkim należy pamiętać, że biegamy przeważnie po twardej nawierzchni. To natomiast siłą rzeczy powoduje naprawdę duże obciążenie stawów. Z tego powodu, buty do biegania koniecznie muszą być wyposażone w skuteczne mechanizmy amortyzacji stopy. Kolejna kwestia to oczywiście stabilizacja stóp: co prawda, biegamy przeważnie w jednostajnym tempie, przez co ryzyko kontuzji np. wskutek złego postawienia stopy nie jest aż tak wysokie. Niezależnie jednak od tego, buty z odpowiednim mechanizmem stabilizacji sprawią, że będzie się nam biegało po prostu łatwiej, co również stanowi istotną zaletę.

Następna rzecz, o jakiej należy pamiętać to oczywiście fakt, że regularne bieganie właściwie zawsze oznacza bieganie w różnych warunkach atmosferycznych. Buty, które zapewniają odpowiednią przyczepność do podłoża np. w suche letnie dni niekoniecznie sprawdzą się podczas biegania w towarzystwie jesiennej mżawki. Stąd też odpowiednie obuwie do biegania koniecznie musi posiadać podeszwę zapewniającą dobrą przyczepność butów również do wilgotnego lub mokrego podłoża.

Inne uwagi

Należy także pamiętać, że dobór butów do biegania zawsze powinien odpowiadać nawierzchni po jakiej będziemy biegać. Opisane powyżej charakterystyki butów do biegania są odpowiednie w przypadku, gdy biegamy po twardej i względnie równej nawierzchni, a więc np. ulicy czy chodniku. Jeśli jednak zamierzamy biegać „w terenie”, a więc na przykład po błotnistych i nierównych ścieżkach leśnych itp, konieczny będzie zakup dobrej jakości butów trailowych: cechują się one mocną konstrukcją oraz świetną stabilizacją stopy oraz twardym podbiciem. Zapewnia to z jednej strony redukcję ryzyka kontuzji w trakcie biegania po nierównej nawierzchni, natomiast z drugiej strony odpowiednio chroni podbicie.

Pamiętajmy również o doborze odpowiedniego rozmiaru butów do biegania (niezależnie od tego, czy są to buty do biegania po ulicy, czy buty trailowe). Zbyt duże obuwie siłą rzeczy nie będzie w stanie prawidłowo spełniać swoich funkcji np. w zakresie stabilizacji stopy.


RŁO