Piękny, zdrowy i biały uśmiech to jeden z elementów dobrego wyglądu, dodający urody i świadczący o wysokim statusie społecznym. Brak prawidłowych nawyków higienicznych w obrębie jamy ustnej może prowadzić do gromadzenia się kamienia nazębnego. Ten, po latach, przyczynia się do zachorowania na parodontozę, co może skutkować rozchwianiem i wypadaniem zębów. Jakie są przyczyny i objawy występowania tego problemu?

Co to jest parodontoza?

Paradontoza, zwana również zapaleniem przyzębia, stanowi poważne zakażenie dziąseł, które uszkadza tkankę miękką i niszczy kość wspierającą zęby. Paradontoza może prowadzić do rozchwiania zębów, a w konsekwencji – nawet do ich całkowitej utraty. Niestety, zapalenie przyzębia wciąż jest dość popularną chorobą, na którą cierpi wielu dorosłych.

Parodontoza – objawy, które mogą zaniepokoić

  • opuchnięte lub podpuchnięte dziąsła;
  • dziąsła nadwrażliwe na dotyk, krwawiące podczas szczotkowania;
  • cofnięte dziąsła odsłaniające szyjki zębowe;
  • nieprzyjemny oddech;
  • ból podczas przeżuwania;
  • rozchwianie zębów.

Parodontoza – przyczyny i zapobieganie

Jakie są przyczyny parodontozy? Wśród najczęstszych jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, która prowadzi do odkładania się płytki nazębnej. Skrobie i cukry pochodzące z pokarmu, wchodząc w interakcję z bakteriami bytującymi w jamie ustnej, tworzą płytkę, która nieusunięta odpowiednio szybko, staje się kamieniem nazębnym. Jeżeli zostanie on przez dłuższy czas na zębach, będzie powodować podrażnienie i stany zapalne dziąseł, które mogą przerodzić się z czasem w parodontozę. Pomiędzy dziąsłami a zębami powstają wówczas głębokie kieszenie wypełniające się bakteriami. Infekcje powodują utratę tkanki i kości, ostatecznie prowadząc do wypadania zębów.

Jak zapobiegać parodontozie?

To pytanie zadaje sobie wielu pacjentów, ale również lekarzy stomatologów. W tym wypadku kluczowa jest prawidłowa higiena jamy ustnej, nie tylko szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie, ale również ich regularne nitkowanie. Istotną kwestią jest także pozbywanie się płytki nazębnej, która – pozostawiona na skutek niedokładnego mycia zębów – po kilkudziesięciu godzinach zamienia się w trudny do usunięcia kamień nazębny. Gdy ten już się pojawi, jest możliwy do usunięcia wyłącznie w gabinecie stomatologicznym. Warto przynajmniej raz na pół roku poddać się zabiegowi piaskowania, pozwalającemu na ściągnięcie kamienia nazębnego.

Najważniejsze czynniki ryzyka

Wśród najistotniejszych czynników wzmagających ryzyko wystąpienia zapalenia przyzębia znajduje się:

  • zapalenie dziąseł,
  • złe nawyki w zakresie higieny jamy ustnej,
  • palenie papierosów,
  • podeszły wiek,
  • otyłość,
  • czynniki genetyczne,
  • leki wzmagające suchość dziąseł,

Czym leczyć parodontozę i jak ją powstrzymać?

Jak walczyć z parodontozą? W przypadku rozwoju tej choroby lekarze stomatolodzy przeprowadzają zazwyczaj kiretaż, polegający na głębokim oczyszczeniu korzeni zębów, a następnie rozpoczynają leczenie kanałowe. Trzeba liczyć się z tym, że zaawansowana parodontoza może sprawić, że część zębów będzie nie do odratowania. Wówczas należy je usunąć i zastąpić protezami teleskopowymi. Implanty pozwalają przywrócić pacjentom piękny i zdrowy uśmiech. Wsparciem w leczeniu choroby może być także preparat Dentosept (https://efektdentoseptu.pl/dentosept-a/)

Należy pamiętać, że właściwa higiena i codzienna pielęgnacja jamy ustnej znacząco redukują ryzyko zachorowania na parodontozę.


Artykuł sponsorowany