Strona główna Zdrowie Orzechy ekologiczne – chrup na zdrowie

Orzechy ekologiczne – chrup na zdrowie

110
0
orzechy ekologiczne w słoikach na białym tle
Choć orzechy są bardzo kaloryczne, mogą nawet wspomóc odchudzanie. Dzięki nim mamy szansę ograniczyć lub wyeliminować niezdrowe przekąski | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Mało kto ma wątpliwości czy orzechy są zdrowe. Jedzone z umiarem mogą wzbogacić naszą dietę w bezcenne składniki. Można ich używać w kuchni na wiele sposobów i nigdy się nie znudzą, a przy tym są naprawdę smaczną przekąską. Dlaczego orzechy są tak zdrowe i które z nich są najbardziej godne uwagi?

Orzechy – dlaczego są tak wyjątkowe?

Choć orzechy są bardzo kaloryczne, mogą nawet wspomóc odchudzanie. Dzięki nim mamy szansę ograniczyć lub wyeliminować niezdrowe przekąski. Są źródłem dobrych tłuszczów w diecie, jednocześnie zapewniając moc innych składników odżywczych. Już od jakiegoś czasu mówi się o tym, że najlepiej jest ograniczać oleje na rzecz orzechów, pestek i nasion. Zdrowe tłuszcze są nam niezbędne do właściwego funkcjonowania organizmu, to dzięki nim czujemy się dobrze, nasz mózg funkcjonuje odpowiednio i chronimy się przed chorobami takimi jak miażdżyca. To jeszcze nie wszystko, dzięki nim również lepiej wyglądamy, przy ich regularnym spożywaniu poprawia się stan skóry, włosów i paznokci.  W małej porcji orzechy dostarczają dużych ilości składników odżywczych, są pomocą dla wszystkich osób zmagających się z anemią, problemami z układem sercowo-naczyniowym, a także dla sportowców, którzy potrzebują dużej ilości białka w swoich posiłkach. Orzechy pomagają również tym, którzy muszą być na diecie wysokokalorycznej. Dzięki dużej zawartości witamin z grupy B wzmacniają układ nerwowy, sprawiając, że jesteśmy spokojniejsi i lepiej radzimy sobie ze stresem.

Jakie orzechy warto jeść?

Choć wszystko zależy od naszych potrzeb i aktualnego stanu zdrowia, generalnie warto jeść zamiennie wszystkie rodzaje tych zdrowych przysmaków. Najlepiej wybierać orzechy ekologiczne, ponieważ dzięki temu będziemy mieć pewność, że spożywamy produkt najwyższej jakości, a o taki powinno nam chodzić, jeśli chcemy dbać o zdrowie. Migdały i fistaszki mają najwięcej białka spośród wszystkich rodzajów, nerkowce poprawiają nastrój, wyciszają i polecane są w stanach  napięcia nerwowego, orzechy włoskie najbardziej znane są z wysokiej zawartości kwasów omega-3, których często brakuje w typowej diecie, a brazylijskie zawierają bardzo cenny selen. Jeśli wprowadzimy do swojej diety różne rodzaje orzechów ekologicznych, zmaksymalizujemy szanse na uzupełnienie diety w liczne substancje, które służą naszemu zdrowiu. Krótko mówiąc – warto jeść wszystkie rodzaje orzechów, optymalna ilość to garść dziennie. Taka dawka pozwoli dostarczyć potrzebnych nam składników, jednocześnie nie zwiększając przesadnie liczby spożytych kalorii w ciągu dnia.


Materiał partnera zewnętrznego