Zgaga jest objawem choroby refluksowej przełyku i wynikiem cofania się treści pokarmowej wraz z kwasem żołądkowym do przełyku, powodując jego podrażnienie. Może być spowodowana nadmierną produkcją soku żołądkowego lub niewydolnością zwieracza dolnego przełyku. Według dostępnych danych cierpi na nią ok. 20% społeczeństwa, głównie w krajach wysoko rozwiniętych.

Dlaczego dokucza mi zgaga?

Etiologia choroby jest wieloczynnikowa. Obniżenie napięcia zwieracza dolnego przełyku, a tym samym zarzucanie treści żołądkowej do przełyku, może być spowodowane przez zaburzenia hormonalne np. wysoki poziom progesteronu (między innymi dlatego wiele kobiet w ciąży cierpi na zgagę) oraz leki, takie jak doustna antykoncepcja lub leki na nadciśnienie tętnicze. Może rozwinąć się w przebiegu innych chorób, takich jak: twardzina układowa, cukrzyca czy polineuropatia alkoholowa. Zgaga może także powodować poranną chrypkę lub suchy kaszel wywołane drażnieniem strun głosowych przez zarzucanie treści żołądkowej w pozycji leżącej. Może także być przyczyną próchnicy i nieprzyjemnego zapachu z ust.

Jak poradzić sobie ze zgagą?

Najlepiej unikać pokarmów, które mogą powodować nasilenie objawów. Jest to cecha indywidualna dla każdego pacjenta, jednak najczęściej są nimi: kawa, alkohol oraz ostre potrawy. Ulgę może przynieść spożywanie małych posiłków w większej częstotliwości. W związku z faktem, iż zgaga nasila się w pozycji leżącej, ostatni posiłek najlepiej spożyć 3 godziny przed snem. Warto także zrezygnować z poobiednich drzemek oraz leżenia na brzuchu i schylania się bezpośrednio po posiłku. Obecnie uważa się, że najskuteczniejszą metodą zapobiegania wystąpieniu zgagi jest redukcja masy ciała, która pozwala na zniwelowanie ucisku na przełyk, zdrowy styl życia oraz unikanie palenia papierosów. Jeżeli męczy cię zgaga Rennie może okazać się pomocny. Jest to preparat zawierający węglan wapnia oraz magnezu, które skutecznie neutralizują kwas żołądkowy. Rennie dostępny jest bez recepty, a jego zaletą jest szybkie działanie i niewielki odsetek działań niepożądanych. Lek należy przyjmować godzinę po posiłku oraz przed snem.

Kiedy udać się do lekarza?

Do lekarza należy udać się, jeśli stosowane dotychczas leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Szczególnie dotyczy to osób po 40. roku życia, ponieważ zgaga może towarzyszyć innym chorobom np. nowotworom. Zazwyczaj w takich przypadkach oprócz zgagi pojawiają się objawy alarmowe, takie jak: utrata masy ciała, niedokrwistość, ból w nadbrzuszu, również w nocy, brak apetytu oraz trudności z połykaniem pokarmów. Wtedy konieczne może okazać się wykonanie badania endoskopowego, które pomoże ocenić nasilenie zmian śluzówki i przyczynę pojawiania się zgagi. Należy pamiętać, że zgaga może być mylona z chorobą wieńcową. Jeśli zostaną wykluczone inne choroby, lekarz może zalecić przyjmowanie inhibitora pompy protonowej, czyli leku, który zmniejsza ilość produkowanego kwasu solnego. Stosowany codzienne na czczo, pozwala zredukować dolegliwości, jednak musi


Materiał partnera zewnętrznego