Nietolerancja pokarmowa to rodzaj nadwrażliwości organizmu na nieszkodliwe składniki pożywienia. Nie należy mylić jej z alergią pokarmową, gdyż w przeciwieństwie do niej, nie wynika z nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego. Innymi słowy nietolerancja pokarmowa nie jest zależna od reakcji alergicznej, odpowiedzialne za nią są inne mechanizmy. Nietolerancja pokarmowa nie ma jednaj konkretnej przyczyny. Może mieć podłoże metaboliczne, farmakologiczne czy toksyczne. Rozmaite czynniki mogą powodować stan, w którym organizm człowieka reaguje na nieszkodliwe dla zdrowych osób dawki poszczególnych składników pokarmowych.

Jak objawia się nietolerancja pokarmowa?

Objawy nietolerancji pokarmowej nie są specyficzne. Mogą świadczyć o alergii pokarmowej, przewlekłej chorobie układu pokarmowego czy zatruciu pokarmowym. Zaliczamy do nich ból brzucha, wzdęcia, nudności, biegunkę, wymioty i dyskomfort w jamie brzusznej. Co ciekawe, symptomy związane z nietolerancją pokarmową mogą pojawić się nawet kilka dni po spożyciu nietolerowanego pokarmu. Jak nie trudno się domyślić, diagnostyka nietolerancji pokarmowej nie zawsze jest łatwa i szybka. Często identyfikowanie szkodliwego produktu zajmuje tygodnie lub miesiące.

Jak rozpoznaje się nietolerancję pokarmową?

Diagnostyka nietolerancji pokarmowej w dużej mierze polega na wykluczeniu podłoża alergicznego występujących objawów. Lekarz zbiera dokładny wywiad dotyczący charakteru i nasilenia objawów, okoliczności w jakich się pojawiają oraz okoliczności w jakich ustępują. Istotne jest także to, czy towarzyszą im symptomy z innych układów i narządów (np. reakcje skórne, duszność). W diagnostyce opisywanych objawów znaczenie mogą mieć testy alergiczne oraz próby eliminacyjne i prowokacyjne z użyciem potencjalnych alergenów lub produktów nietolerowanych.

Jak leczy się nietolerancję pokarmową?

Przede wszystkim należy ograniczyć spożycie składników, które są źle tolerowane. Zazwyczaj nie ma konieczności zupełnej ich eliminacji. Objawy takie jak wzdęcia i uczucie pełności można zwalczać lekiem Espumisan. Ułatwia on pękanie pęcherzyków gazu i wydalanie ich z organizmu, dzięki czemu pomaga zwalczać dyskomfort. Możesz poczuć się swobodniej.

Przykład z życia

Jedną z najczęstszych nietolerancji pokarmowych jest nietolerancja laktozy. Wynika z za niskiej aktywności enzymów trawiących cukier mleczny (laktozę) w przewodzie pokarmowym. Niestrawiona laktoza ulega fermentacji z udziałem bakterii jelitowych. Podczas tego procesu wytwarzanych jest dużo gazów jelitowych. Niestrawiona i niewchłonięta laktoza sprzyja zatrzymaniu wody w świetle przewodu pokarmowego, a co za tym idzie biegunce. Nietolerancja laktozy objawia się także bólem brzucha, dyskomfortem i wzdęciami po spożyciu mleka, jogurtu, kefiru, serków czy maślanki. Na szczęście na sklepowych półkach nie trudno znaleźć zastępstwo dla nabiału. Kawę można zabielić napojem sojowym, ryżowym, migdałowym, kokosowym czy owsianym. W sałatkach zamiast sera można zastosować tofu, a w zupie zamiast śmietany gęste mleko kokosowe.


Materiał partnera zewnętrznego