Medytacja zyskuje w ostatnim czasie ogromną popularność. Pozwala skupić się na teraźniejszości, zapomnieć o problemach i skupić się na tu i teraz. Poza tym można ją uprawiać w każdym miejscu i o każdej porze, choć najwygodniej zacząć na macie lub ulubionym fotelu w domu. Dlaczego medytacja jest tak ważna? Pozwala pozbyć się stresu, leku i negatywnych myśli. Zapewnia większą kontrolę nad myślami, a także pozwala cieszyć się życiem. To chyba wystarczy, aby zacząć.

Jak zacząć medytować?

Można to robić na kilka sposobów. Najlepiej wyznaczyć sobie kilka minut w ciągu dnia i po prostu usiąść wygodnie, dbając o to, aby nic nas nie rozpraszało. W związku z tym należy wyłączyć telefon, telewizor czy komputer. Można zadbać o dodatkowe elementy, które wprawią nas w odpowiednie nastrój: świece, kadzidła czy muzyka. Nie jest to jednak warunek konieczny. Najważniejsze jest znalezienie spokojnego, wygodnego miejsca i właściwe nastawienie.

Świadomy oddech

Mając już wyznaczone miejsce, kawałek dywanu, maty lub fotela, można usiąść w wygodnym stroju i skupić się na oddechu, który jest tutaj podstawą. Popularny rodzaj medytacji polega właśnie na świadomości własnego oddechu. Uważności na liczbę wdechów i wydechów, a także ich głębokości. Alternatywą może być przeniesienie tej sytuacji na spacer. W takich okolicznościach należy skupić się na zmysłach: wrażeniach wzrokowych, słuchowych i dotykowych. Ciekawym pomysłem jest również próba obserwowania własnych uczuć w oderwaniu od emocji. Bez oceny i pośpiechu- po prostu obserwacja. Metod jest naprawdę wiele, czego dowodem są liczne filmiki instruktażowe, które można znaleźć w internecie. Dzięki tutorialom można przejść kolejne etapy medytacji pod kierownictwem przewodnika, dokładnie zapoznając się z jej zasadami. To może być duże ułatwienie, szczególnie na początku tej drogi, kiedy trudno skupić się na sobie i swoich odczuciach. Dostępne są również liczne aplikacje do medytacji, które również tłumaczą krok po kroku, jak zacząć tę przygodę, a także na jakich elementach ciała się skupić. 

Podsumowując, omówione wyżej działania i podejście stanowią zaledwie niewielki skrawek długiej listy praktyk medytacyjnych. Po początkowym wstępie i zapoznaniu się z podstawami medytacji, warto poszerzać swoją wiedzę i poznawać kolejne metody panowania nad swoim ciałem i umysłem. Warto też pamiętać, że medytacja wcale nie wymaga idealnej ciszy ani specjalnych warunków. Najważniejsze jest to, aby świadomie wejść w ten proces. Warto również zapamiętać, że na początku wcale nie musi trwać kilku godzin. Taki czas mógłby w początkowej fazie tylko nas zniechęcić. Nie wolno też poddawać się, jeśli na początku skupienie jest trudne. Tak jak w pozostałych dziedzinach życia, niezbędna jest praktyka i podejmowanie kolejnych prób. Po pewnym czasie kilka minut może zamienić się nawet w kilkanaście owocnych minut medytacji i skupienia. Regularna praktyka sprawi, że medytacja stanie się całkowicie naturalna i niezbędna, aby cieszyć się życiem i znaleźć spokój w naszej codziennej bieganinie i pośpiechu.

IIM