Efektowne oświetlenie domu może sprawić, że wnętrza nabierają niepowtarzalnego i przytulnego charakteru. Możliwe jest również, aby lampy wpływały korzystnie na nasze samopoczucie i zdrowie. Jak? Odpowiedzią na to pytanie są coraz bardziej popularne w Polsce lampy solne. Jest to nic innego, jak wydrążona w środku bryła soli kamiennej, w której wnętrzu umieszczono żarówkę. Jakie są zatem zalety zastosowania tego rodzaju oświetlenia w mieszkaniu?

Jak działa lampa solna?

Lampy wykonane z soli nie tylko efektownie wyglądają, ale wykazują również inne, bardzo cenne działanie. Pod wpływem ciepła wydzielanego przez żarówkę, bryły solne mają zdolność do emitowania ze swej powierzchni jonów ujemnych. To z kolei przyczynia się do zachowania równowagi cząsteczek. Ponadto, sól zawiera różne minerały, takie jak halit czy selenit, które również wydostają się do powietrza wdychanego przez domowników.

Jakie korzyści przynosi lampa solna w mieszkaniu?

Właściwości zdrowotne, jakie wykazuje zapalona lampa solna, dotyczą przede wszystkim dróg oddechowych. Jednak wiąże się z tym również mnóstwo innych korzyści, takich jak:

  • wpływ na poprawę samopoczucia,
  • poprawia koncentrację,
  • ułatwia zasypianie,
  • eliminuje niekorzystny wpływ komputerów i telewizorów na nasze organizmy.

Tego typu lampy polecane są w głównej mierze osobom cierpiącym na alergię. Dzieje się tak po pierwsze ze względu na zawartość cennych minerałów, o których wspominaliśmy powyżej. Po drugie, chemiczna kompozycja soli pozwala na oczyszczanie powietrza z kurzu, cząsteczek grzybów oraz pleśni. Można zatem stwierdzić, że lampa solna pełni w naszym domu rolę naturalnego jonizatora powietrza. Ponadto, produkcja jonów ujemnych korzystnie wpływa na zwiększenie ilości tlenu w powietrzu. Dzięki temu, w nocy lepiej nam się zasypia a w dzień możemy zauważyć wysoki poziom koncentracji. Czynniki te przemawiają za tym, aby tego rodzaju źródła światła umieszczać w gabinetach oraz w pokojach przeznaczonych do pracy i nauki.

Również ciepłe i delikatne światło pochodzące z lampy solnej może korzystnie wpłynąć na nasze codzienne funkcjonowanie. Dzięki niemu możemy się szybko wyciszyć i zrelaksować. W zależności od tego, jaki rozmiar lampki wybierzemy, możemy umieścić ją w sypialni i pozostawić zapaloną przez całą noc.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

Do stosowania lamp solnych brak jest konkretnych przeciwwskazań. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża ilość jonów ujemnych w powietrzu nie zawsze jest pożądana i korzystna. Może się bowiem okazać, że oprócz tlenu wydziela się również ozon. Nie należy się jednak przez to zniechęcać do stosowania tych stylowych lamp. Konkretne przeciwwskazania pojawiają się dopiero w przypadku grot solnych, które jednak mają zupełnie inny wpływ na nasze organizmy.

Umieszczenie w mieszkaniu lampy solnej może mieć korzystny wpływ nie tylko na efekt wizualny, ale również na nasze zdrowie. Na rynku dostępnych jest mnóstwo lamp w różnych rozmiarach i wzorach, dzięki czemu każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.


SKR