W zbilansowanej diecie bardzo ważną rolę odgrywa błonnik pokarmowy, nazywany również włóknem pokarmowym. Jest to grupa związków chemicznych pochodzenia roślinnego, która nie ulega trawieniu, ale jest niezbędna do prawidłowego działania naszych jelit. Błonnik wspomaga procesy fizjologiczne, a także ułatwia wydalanie toksyn z organizmu. W jakich produktach spożywczych można znaleźć duże ilości błonnika?

Produkty zbożowe

Pełnoziarniste pieczywo, kasze czy makarony to doskonałe źródło błonnika pokarmowego. Najwięcej znajdziemy go w takich produktach jak kasza jęczmienna, kasza gryczana, płatki owsiane, pieczywo z mąki typu graham, brązowy ryż. Robiąc zakupy wybierajmy produkty jak najmniej przetworzone, ponieważ właśnie one będą zawierały błonnik pokarmowy.

Owoce

Kolejną grupą produktów spożywczych bogatych w błonnik są owoce. Dostarczają one również naszemu organizmowi dużej ilości witamin i minerałów niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Do owoców, które są najlepszym źródłem włókna pokarmowego zaliczamy jabłka, gruszki, truskawki, a także banany i awokado. Znajdziemy je również w owocach suszonych, takich jak, na przykład, śliwki.

Warzywa

Warzywa są doskonałym źródłem błonnika pokarmowego. Najwięcej znajdziemy go w brokułach, marchwi, burakach, a także dyni i papryce. Kolejną grupą warzyw, które mają w sobie duże ilości tego składnika są rośliny strączkowe, takie jak groch, fasola czy soczewica. Dzięki spożywaniu dużej ilości warzyw możemy pozbyć się problemów trawiennych, na przykład zaparć. Ułatwiają one również stabilizację poziomu glukozy we krwi, a także zapobiegają chorobom nowotworowym.

Bakalie

Doskonałym źródłem błonnika są również bakalie, takie jak orzechy i migdały. Warto jeść je w formie przekąski pomiędzy posiłkami, ponieważ wpływają one bardzo dobrze na nasze samopoczucie, a także są bogate w kwasy omega-3 , przeciwutleniacze i witaminę E. Są doskonałą alternatywą dla dostępnych na rynku niezdrowych przekąsek, a dzięki zawartości tak dużej ilości substancji odżywczych chronią nas przed schorzeniami, takimi jak chociażby choroby serca.

Siemię lniane

Duże ilości błonnika pokarmowego dostarczymy swojemu organizmowi również dodając do potraw siemię lniane. Nasiona lnu pomogą pozbyć się toksyn i złogów zalegających w naszych jelitach oraz skutecznie je oczyszczą. Siemię lniane jest bardzo skuteczne przy leczeniu zaparć, jak również może być pomocne w odchudzaniu.

Błonnik pokarmowy jest nieocenionym elementem diety, który wpływa korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Chroni przed nowotworami, obniża poziom cholesterolu, ułatwia prawidłową pracę jelit, pomaga regulować poziom glukozy we krwi. Jego niezwykłe właściwości sprawiają, że osoby, które dbają o swój organizm wybierają produkty, które zawierają duże ilości tego dobroczynnego składnika. Dieta bogata w  pełnoziarniste produkty zbożowe, owoce, warzywa, bakalie czy siemię lniane sprawi, że nie będziemy odczuwać niedoborów błonnika, a nasz układ trawienny będzie działał bez zarzutu.

APE