Kręgosłup to element szkieletu człowieka pełniący rolę narządu podporowego, narządu ruchu i osłony rdzenia kręgowego. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania, umożliwia poruszanie się, utrzymuje ciężar ciała i zapewnia równowagę. Jest odpowiedzialny tak naprawdę za wszystkie czynności życiowe. Dlatego tak ważne jest prawidłowe dbanie i utrzymywanie swojego kręgosłupa w jak najlepszej kondycji. Istnieje wiele działań, które usprawniają jego pracę. Należy jednak dobrać odpowiednie ćwiczenia do swoich możliwości, ponieważ w innym wypadku można sobie tylko zaszkodzić.

Ćwiczenia na kręgosłup – które są dobre?

Aby poprawić kondycję swojego kręgosłupa, należy przede wszystkim wzmocnić mięśnie, które znajdują się wokół niego. Pozwoli to na lepszą stabilizację sylwetki i wyprostowaną postawę. Większość ćwiczeń można wykonywać samodzielnie w domu, gdyż nie sprawiają żadnych trudności, lecz trzeba zachować rozsądek i umiar. Ćwiczenia z wykorzystaniem piłki rehabilitacyjnej, stabilizują mięśnie głębokie, oraz są doskonałym treningiem ogólnorozwojowym. Leżenie na brzuchu z naprzemiennym unoszeniem nóg, ma korzystny wpływ na odcinek szyjny kręgosłupa, poprzez napinanie i rozluźnianie tamtejszych mięśni.

dziewczyna wykonująca na jodze pozycję krowy
Ćwiczenia w klęku podpartym mają zbawienny wpływ na środkową część kręgosłupa. Na zdjęciu pozycja jogi o nazwie „krowa” będąca przeciwieństwem kociego grzbietu | fot.: stock.adobe.com

Ćwiczenia w klęku podpartym mają zbawienny wpływ na środkową część kręgosłupa, można wykonywać statyczne wznosy rąk czy równomierne opuszczanie bioder. Dla bardziej zaawansowanych poleca się efektowne utrzymywanie ciała w jednej pozycji – popularnie zwane deską. Do najbardziej korzystnych działań zalicza się: koci grzbiet, japoński ukłon, mostek i zróżnicowany balans. Regularne i prawidłowe robienie tych ćwiczeń, pozwoli na zauważalną zmianę w kondycji kręgosłupa. Jeśli poszukujemy sprawdzonych ćwiczeń poprawiających kondycję kręgosłupa – pomocą służy joga. Pamiętajmy jednak aby w przypadku najmniejszych nawet oznak bólu nie pogłębiać ćwiczeń i rezygnować z asany wykonując na przykład łagodniejsza jej wersję.

kobieta na jodze wykonująca pozycję deski
Dla bardziej zaawansowanych poleca się efektowne utrzymywanie ciała w jednej pozycji – popularnie zwane deską | fot.: stock.adobe.com

Ćwiczenia na kręgosłup – które mają negatywny wpływ?

Brak wiedzy na temat techniki wykonywania danych ćwiczeń może doprowadzić do odmiennych skutków niż zamierzone. Co prawda ćwiczeń które mogą nam zaszkodzić a nie pomóc jest niewiele, lecz należy się ich wystrzegać. Popularne pompki, mogą sprawić, że nabawimy się kontuzji pleców lub ramion, a samo ćwiczenie będzie bezużyteczne i nie przyniesie oczekiwanych efektów. Przysiady z obciążeniem, niedobrze dopasowane do indywidualnych preferencji mogą spowodować kontuzję kolan, czy obręczy barkowej. Niepozorne przechodzenie z leżenia do siadu to także zadanie którego należy unikać. Do treningu problematycznego, które może niekorzystnie wpływać na zdrowie kręgosłupa zalicza się również: skłony w przód, unoszenie wyprostowanych nóg w pozycji leżącej, długodystansowe bieganie i skakanie.

Aktywność fizyczna ma wspaniały wpływ na zdrowie i funkcjonowanie człowieka. Dobrze dobrane ćwiczenia pod względem wymagań i problematycznych miejsc, sprawią, że wszelkie bóle kręgosłupa zostaną pokonane. Systematyczna i regularna praca nad sobą niejednokrotnie daje lepsze efekty od sposobów medycznych. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji, należy jednak zgłębić temat aby nie nabawić się nawet najmniejszych kontuzji.


DGA