Jazda na rowerze to dla wielu osób nie tylko forma uprawiania sportu, ale także możliwość transportu w wybrane rejony naszych miejscowości. Wiele osób wykorzystuje powstającą wciąż i prężnie rozwijającą się infrastrukturę rowerową do tego, by móc uprawiać sport podczas podróży do pracy. Jazda na rowerze daje bowiem wiele plusów także podczas przemieszczania się pomiędzy pracą a domem.

Zalety zamiany samochodu na rower

Z jednej strony jest to możliwość zaczerpnięcia nieco sportu. Jest to szczególnie istotne dla osób, które całe dnie spędzają za biurkiem w pracy i siedzący tryb zdecydowanie nie służy im wzmożeniu aktywności. Dlatego też możliwość dojazdów do pracy i z pracy może okazać się świetną opcją, aby popracować nad tym aspektem. Inną pozytywną kwestią związaną z poruszaniem się za pomocą roweru jest oszczędność. Wiele osób każdego miesiąca wydaje kilkaset złotych na paliwo, by móc dojechać do pracy. Dlatego też podróżowanie na rowerze jest zdecydowanie oszczędniejszą opcją dla osób, które chcą wykorzystać te środki pieniężne na nieco inne rzeczy. Jednocześnie wybierając rower zamiast samochodu przyczyniamy się dodatkowo do bardziej świadomego podejścia do środowiska, stajemy się bardziej ekologiczni, zmniejszając ślad węglowy.

Poruszanie się na rowerze pozwala uniknąć stania w korkach

Inną kwestią jeszcze są miejskie korki, które szczególnie w największych miastach w całej Polsce spędzają wielu sen z powiek. Niestety często to właśnie stanie w korkach zabiera nam mnóstwo czasu, a podróż autem, która miała być zdecydowanie krótsza, w ogóle taką się nie okazuje. Wykorzystując infrastrukturę dla rowerzystów, jaka funkcjonuje w większych i mniejszych miastach na mapie kraju bez większego problemu możemy dostać się w dowolne miejsca w bardzo atrakcyjnym czasie. Pod wieloma względami zamiana samochodu na rower może okazać się bardzo korzystnym rozwiązaniem, jednak decydując się na nie, warto w pierwszej kolejności zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas poruszania się. Wyposażenie roweru w sprawne hamulce, światła czy sygnał dźwiękowy może okazać się dla nas bardzo ważną kwestią, ponieważ to właśnie one będą pozwalały nam zasygnalizować obecność w ruchu miejskim. Dodatkowo warto zaopatrzyć się także w kask na rowerze.

Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze

Wielu dorosłych rowerzystów nie zakłada kasku, myśląc że taki sprzęt potrzebny jest dzieciom, które stawiają swoje pierwsze kroki na rowerze lub profesjonalistom, którzy zawodowo ścigają się na rowerach. Nic bardziej mylnego. Kask na rowerze to podstawa bezpieczeństwa kolarza. Niestety w każdej dziedzinie zdarzają się wypadki. W przypadku rowerzystów są oni narażeni na fizyczny uszczerbek, ponieważ poruszają się na świeżym powietrzu i nie mają żadnych poduszek powietrznych ani pasów ochronnych, które mogłyby jakkolwiek pomóc w razie kolizji lub wypadku. Dlatego też niesamowicie ważnym elementem dbania o swoje zdrowie jest jazda na rowerze w kasku dopasowanym do naszej głowy. W przypadku ewentualnego wypadku, gdy spadniemy z roweru, to przynajmniej kask może pomóc nam zamortyzować upadek tak ważnego narządu naszego ciała, jakim jest głowa.

NBL