Aktywność fizyczna jest kluczem do utraty tłuszczu z brzucha. Powinna być połączona ze zdrowym odżywianiem. Większość tłuszczu w okolicach brzucha jest konsekwencją niezdrowego stylu życia – bycia nieaktywnym fizycznie i spożywania zbyt dużej ilości kalorii.

Znajdź aktywności, którą lubisz wykonywać regularnie, taką jak chodzenie, bieganie lub jazda na rowerze. W przypadku utraty tłuszczu wokół brzucha zaleca się również, aby celować w konkretny obszar – wzmocnić mięśnie i nadać mu lepszą definicję i kształt. Pojawia się tu kilka prostych ćwiczeń brzucha, które można łatwo zrobić w domu.

Dlaczego mięśnie brzucha są ważne?

Brzuch jest częścią ciała między klatką piersiową a miednicą. Mięśnie brzucha pomagają w oddychaniu, zapewniają elastyczność i ruch, chronią organy wewnętrzne i są kluczowym elementem wspierającym kręgosłup. Wraz z mięśniami pleców odpowiadają też za prawidłową postawę.

Z przodu brzucha znajduje się duży mięsień zwany prostym brzusznym, znanym również jako „ABS”. Mięśnie ukośne znajdują się natomiast w górnej części brzucha, po jego bokach. Pomagają w obracaniu ciała z boku na bok. Jest to obszar ciała zwany również „uchwytami miłości”. Ich tonowanie może pomóc w stworzeniu ładnej talii.

Ćwiczenia na mięśnie brzucha w domu

1.     Brzuszki

To ćwiczenie jest korzystne dla górnej części brzucha. Połóż się na podłodze i trzymaj ręce w okolicach uszu, a nie za głową – dzięki temu zapobiegniesz zmęczeniu szyi i karku. Zegnij kolana, a stopy trzymaj na podłodze. Następnie unieś ramiona i górną część pleców do góry, twarzą skierowaną w stronę sufitu. Wydychaj powietrze, kiedy już się podniesiesz, wytrzymaj przez sekundę, opuść ciało, a następnie  weź głęboki wdech. Powtórz 15-25 razy.

2.     Brzuszki ze skrętem

Zacznij od tej samej pozycji, co w poprzednim ćwiczeniu. Tym razem podnoś się powoli, a następnie przekręć tułów na bok. Pamiętaj o sztywnej pozycji pleców i ramion. Spróbuj dotknąć lewego kolana prawym łokciem i na odwrót. Powtórz 10-15 razy każdą stronę.

3.     Szczupak na plecach

Połóż się płasko na podłodze z wyprostowanymi nogami i rękami wyciągniętymi ku górze. Następnie opuść górną część ciała (z wyprostowanymi rękami), opuszczając jednocześnie wyprostowaną nogę. Powtarzaj ten ruch na zmianę. Powtarzaj 20 razy na przemian każdą stronę.

4.     Deska

To ćwiczenie świetnie wzmacnia mięśnie rdzenia, jest też dobre dla pleców. Ułóż się na podłodze brzuchem do dołu. Oprzyj się na łokciach i czubkach palców u stóp. Wciągnij brzuch i staraj się utrzymywać jak najbardziej wyprostowaną pozycję. Nie blokuj jednak kolan. Kontynuuj oddychanie i nie wstrzymuj oddechu. Wytrzymaj w tej pozycji tak długo, jak możesz, a potem odpocznij. Powtórz 2-3 razy. Stopniowo wydłużaj czas utrzymywania się w pozycji deski.

5.     Podnoszenie bioder

Połóż się na placach z rękami wzdłuż ciała. Twoje dłonie powinny być skierowane w dół. Nogi nad biodrami pod kątem 90 stopni. Pupa w powietrzu. Stopy lekko ugięte. Następnie unieś biodra ku górze za pomocą mięśni rdzenia, prostując nogi od bioder po zgięte kolana. Następnie wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 15 razy.

Podsumowanie

Na wygląd brzucha i widoczność mięśni wpływa ogólny poziom wysportowania i posiadanej tkanki tłuszczowej. W połączeniu z powyższymi ćwiczeniami powinnaś też wykonywać inną aktywność fizyczną, która spali niepotrzebne kalorie. Nie zapominaj też o odpowiedniej diecie. Mamy nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom łatwiej osiągniesz wymarzony, płaski brzuch na lato!


KGR