Prowadzenie zdrowego i zrównoważonego trybu życia powinno leżeć w sferze zainteresowania nas wszystkich. Regularna i systematyczna aktywność fizyczna powinna iść w parze z odpowiednio zbilansowaną dietą. Jak powszechnie wiadomo, jedną z najczęściej spożywanych przez nas grup produktów jest nabiał. Nie sposób również ukryć, że wzbudza on wiele kontrowersji. Po jaki zatem nabiał warto sięgać, a których produktów mlecznych lepiej unikać?

Wybieraj nabiał naturalny i dobrej jakości

Nie ulega wątpliwości, że istnieje wielu zwolenników diety bez nabiału. Wśród osób, które go nie spożywają można wyróżnić te, które unikają nabiału ze względów ideologicznych jak i te, które nie jedzą go ze względu na nietolerancje. Nie sposób jednak nie zauważyć, że nabiał jest wspaniałą skarbnicą białka i wapnia. Jeśli więc nie musimy z niego rezygnować, spożywajmy go. Koniecznie trzeba jednak pamiętać o tym, że nabiał nabiałowi nierówny.

Jeśli chcemy cieszyć się pozytywnym wpływem tej grupy pokarmów na nasze zdrowie, powinniśmy sięgać tylko i wyłącznie po nabiał wysokiej jakości. Co to w praktyce oznacza? Przede wszystkim musimy czytać etykiety. Jeżeli kochamy jogurty, wybierajmy te naturalne, bez dodatku cukru. To czy wybierzemy zwykły jogurt czy jogurt grecki nie ma już większego znaczenia. Jeśli sięgamy po mleko, najlepiej wybierzmy ekologiczne. Śmietana również powinna być jak najbardziej naturalna i bez dodatków. Wśród miłośników nabiału nie brakuje również osób, które kochają sery. Jeżeli poszukujemy fety lub parmezanu, bacznie przyglądajmy się informacjom zawartym na opakowaniach produktów mlecznych. W ten sposób upewnimy się jakie jest pochodzenie produktów i czy faktycznie mamy do czynienia z oryginalnym serem czy tylko z jego podróbką. Także w przypadku serów żółtych czytanie etykiety jest kluczowe. Choć w większości przypadków ich skład przyprawia o zawrót głowy, coraz częściej można znaleźć na półkach sery ekologiczne czy bio, które zawierają w sobie 3-4 składniki.

Nade wszystko unikaj nabiału z dodatkami

Półki sklepowe uginają się pod ciężarem słodkich, owocowych jogurtów. Zapominamy o tym, że tego rodzaju produkty są często wzbogacone w cukier i barwniki, a nierzadko także w aromaty. Zdecydowanie powinniśmy więc unikać jogurtów, a także serków homogenizowanych zawierających rafinowany cukier. Jeżeli koniecznie chcemy zakupić jogurt owocowy, wybierzmy ten słodzony ksylitolem lub stewią. Lepiej jednak kupić trochę soczystych sezonowych owoców i zmiksować je z jogurtem naturalnym. Może nas zaskoczyć fakt, że taki miks nie wymaga dodatkowego słodzenia.

Kolejnym produktem, którego powinniśmy unikać jest mleko smakowe. Waniliowe, pistacjowe czy truskawkowe mleko zawiera w swoim składzie wiele dodatkowych substancji (jak choćby różne odmiany cukrów i słodzików). To również tak zwane puste kalorie, których warto unikać, zwłaszcza na diecie odchudzającej. Nie sięgajmy także po słodkie serki homogenizowane, puddingi czy ryże na mleku. Unikajmy także serów topionych, które są bardzo kaloryczne oraz zawierają duże ilości soli i są produktami przetworzonymi.

Reasumując powyżej zebrane rozważania, bez trudu można dojść do wniosku, że nie każdy nabiał będzie idealny dla naszego zdrowia. Powinniśmy sięgać wyłącznie po nabiał naturalny, nieprzetworzony i nie wzbogacony o puste kalorie, aromaty czy barwniki. Będzie on wówczas skarbnicą białka oraz cennego wapnia.


AUN