Istnieje wiele elementów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze tkaniny maski. Jak maska zbudowana z określonej tkaniny będzie nosić i czy materiał jest przyjemny do szycia są wszystkie kwestie do przemyślenia. Wybór odpowiedniej tkaniny do szycia maski wielokrotnego użytku nie jest prosty. Stworzyliśmy listę kilku najistotniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze rodzaju materiału, z którego ma być uszyta maska

Jaki materiał na maseczki będzie dobry?

Materiał, który może być używany do produkcji masek ochronnych wielokrotnego użytku ma kilka cech. Jeśli chcesz wiedzieć, jaki rodzaj materiału użyć do masek na twarz, należy pamiętać o następujących kwestiach.

Włókno materiału

Tkaniny lub dzianiny wykonane z włókien naturalnych są idealne rodzaje do wykorzystania do produkcji masek. Tkaniny lub płótna o dobrej przepuszczalności powietrza, takie jak bawełna lub len, nie będą w dużym stopniu utrudniać oddychania. Włókna syntetyczne, tkaniny powlekane, impregnowane lub wodoodporne nie nadają się do produkcji masek. Materiał musi przepuszczać powietrze.

Materiał na maseczki – gramatura i gęstość

Kiedy tworzysz maski ochronne, chcesz, aby były one jak najwyższej jakości. Chcesz, aby przepuszczały jak najmniej cząsteczek, więc konstruujesz je z dwóch lub trzech warstw materiału, dodajesz filtry lub używasz materiałów o wyższej liczbie nitek. Przy wyborze tkaniny na maski należy kierować się raczej liczbą nici niż wagą. Im większa liczba nici w splocie i osnowie, tym bardziej jest ona przyjazna filtracji.

Tkanina czy dzianina? Jaki materiał na maseczki wybrać

Czy chcesz wiedzieć, jakiego materiału użyć do produkcji masek? Tkanina lub dzianina mogą być używane do tworzenia jednorazowych masek ochronnych. Maski tkaninowe są łatwiejsze w utrzymaniu, ponieważ mogą być czyszczone i prasowane w wysokich temperaturach, więc nie musisz się martwić, że szybko ulegną zniszczeniu.

Maski wykonane są z tkaniny bawełnianej z certyfikatem OEKO-TEX, która jest odporna na alergie i podrażnienia. Nawet wrażliwa skóra może nosić te dzianinowe maski, które zapewnią jej elastyczność i użyteczność nie tylko w drodze na targ, ale także podczas spaceru czy jazdy na rowerze. Maski dziane nie wymagają gumek, można je wykonać z kawałków materiału zszytych elastycznym ściegiem. 

Personalizowane materiały z nadrukiem

Możesz spersonalizować maskę, aby dopasować ją do garderoby lub kaprysu Twojego dziecka. Gdy nie chcesz rezygnować z indywidualności i wyglądu, idealnym rozwiązaniem jest maska wykonana z tkaniny z personalizowanym nadrukiem.

Satyna bawełniana, cretonne lub interlock bawełniany są doskonałymi maskami, podobnie jak lekki dżersej 180 g/m2, który jest przyjemny dla noworodka lub dla osób aktywnych fizycznie. Do produkcji masek nie musisz używać wyłącznie starej pościeli. Zamów tkaninę na maski specjalnie dostosowaną do Twoich potrzeb, aby ich noszenie stało się od razu przyjemniejsze.

Pielęgnacja materiałów na maseczki

Niezależnie od tego, jaki materiał wybierzesz dla swoich masek, pamiętaj, że musi on być odporny na częste pranie lub dezynfekcję parą wodną w wysokiej temperaturze. Maski wykonane z naszych materiałów mogą być po prostu czyszczone w temperaturze 60 lub nawet 90 stopni Celsjusza. Maski należy prać nie piorąc ich z innymi ubraniami lub pościelą, nie wirować i nie ustawiać cyklu wyższego niż 400 obrotów na minutę. Nie należy stosować alkoholu lub chloru do zwilżania lub dezynfekcji nadruków pigmentowych na tkaninach masek. 

Odpowiedni materiał, z którego wykonana jest maska, musi nie tylko zapewniać skuteczną ochronę, ale również być wygodny w noszeniu. Nieodpowiednie materiały, nawet jeśli są używane podczas zakupów i krótkich spacerów, mogą powodować dyskomfort, utrudniać oddychanie i powodować pocenie się twarzy. Maski nie powinny być noszone jednorazowo dłużej niż 30 minut i muszą być czyszczone po każdym użyciu.

Materiał partnera