Zatoki przynosowe to wypełnione powietrzem przestrzenie w kościach twarzoczaszki, połączone z jamą nosową. Mianem zapalenia zatok określa się stan zapalny wyścielającej je błony śluzowej. W zależności od przebiegu wyróżnia się ostre i przewlekłe zapalenie zatok. To pierwsze leczy się za pomocą leków zmniejszających przekrwienie i/ lub wykrztuśnych. To drugie może wymagać operacji.

Przyczyną zapalenia zatok może być:

  • infekcja
  • alergie
  • podrażnienie chemiczne
  • nieprawidłowości anatomiczne.

Nieleczone zapalenie zatok może prowadzić do groźnych powikłań: zapalenia opon mózgowych, ropnia mózgu, zapalenia kości i szpiku i zapalenia tkanki łącznej oczodołu.

Zapalenie zatok nie jest chorobą zakaźną. Na schorzenie to nie istnieje szczepionka.

Objawy zapalenia zatok

Zapalenie zatok zwykle poprzedza katar. Stan zapalny rozszerza si na zatoki i wówczas mamy do czynienia z kolejnymi objawami. W ciężkich przypadkach ból pojawia się w okolicy czołowej, ale, w zależności od tego, które zatoki są zajęte chorobą, także w części policzkowej, w okolicach oczu czy rzadziej z tyłu głowy. Ból nasila się, gdy pochylasz się do przodu lub mocno stąpasz. Również jeśli wywierasz nacisk na dotknięte miejsca z zewnątrz albo pukasz w nie, ból się nasila. Pojawia się gorączka, zmęczenie, a w skrajnych przypadkach nawet problemy ze wzrokiem. Schorzeniu towarzyszyć może kaszel i ból gardła. Czasami pojawia się bolesny obrzęk twarzy, widoczny z zewnątrz.

Objawy przewlekłego zapalenia zatok nie są tak spektakularne. Chorzy często nawet nie odczuwają bólu, choć epizody, którym towarzyszy silny ból również się zdarzają. Oddychanie przez nos jest mocno utrudnione przez co najmniej dwanaście tygodni i towarzyszy mu ropna i śluzowata wydzielina z nosa. Osoby z przewlekłym zapaleniem zatok mają problem z odczuwaniem zapachów.

Objawy różnią się w zależności od tego, które zatoki są objęte chorobą.

Zapalenie zatok szczękowych

Infekcje zatok szczękowych mogą powodować bakterie, grzyby, wirusy, alergie, ale także urazy i choroby zębów. Charakterystycznym objawem jest ból w okolicach policzków i ból zębów, nasilający się przy skłonach lub podskokach.

Zapalenie zatok czołowych

Jego przyczyną, poza infekcjami, mogą być wady anatomiczne, zaburzające wentylację tych zatok. Ból może pojawić się w ciągu kilku godzin i obejmować okolice oczodołów. Inne możliwe dolegliwości to zaburzenia węchu i zapalenie spojówek.

Zapalenie zatok sitowych

Zapalenie zatok sitowych zazwyczaj dotyka dzieci. Charakterystycznymi objawami są łzawienie oczu, ból i obrzęk policzka i nasady nosa.

Zapalenie zatok klinowych

Jest najrzadziej spotykane, ale ma poważny przebieg. Towarzyszy mu bardzo silny, promieniujący ból głowy, poczucie rozbicia i osłabienie, gorączka, brak łaknienia i spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła.

Profilaktyka zapalenia zatok

Najważniejsze jest utrzymanie zdrowych błon śluzowych. Nie powinieneś palić, unikaj przegrzanych pomieszczeń i dbaj o nawilżenie powietrza we wnętrzach. Przesuszone błony śluzowe są znacznie bardziej narażone na zarazki.

Błony śluzowe można nawilżać płucząc czystym roztworem słonej wody w postaci aerozolu.

Warto, tak jak w przypadku innych chorób, zawczasu dbać o dobrą kondycję organizmu i wzmacniać układ odpornościowy.

PGE