Strona główna Zdrowie Jak afrykańskie mango działa na odchudzanie?

Jak afrykańskie mango działa na odchudzanie?

194
0
Afrykańskie mango
AM (Irvingia gabonensis) to drzewo występujące w lasach deszczowych Afryki Zachodniej (Kamerun) i już od wieków stanowi element diety lokalnej społeczności. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Afrykańskie mango (AM) od pewnego czasu uważa się w niektórych kręgach za skuteczny suplement wspomagający odchudzanie. Niektóre źródła podają, że działa świetnie jako środek tłumiący apetyt oraz przyspieszający metabolizm. Wiele osób twierdzi, że jego stosowanie nie przynosi żadnych efektów, inni że spadek masy ciała nastąpił już po pierwszym użyciu. W takim razie, czym jest i jak działa AM?

Czym jest i jak działa afrykańskie mango?

AM (Irvingia gabonensis) to drzewo występujące w lasach deszczowych Afryki Zachodniej (Kamerun) i już od wieków stanowi element diety lokalnej społeczności Jego owoce, które wyglądają jak znane wszystkim mango, są cennym źródłem błonnika, a ich nasiona są białka i tłuszczy.

kilka lat temu, afrykańskie mango zostało rozsławione przez zagranicznych celebrytów oraz popularnego w USA Dr Oz. Uważa się, że suplement ten pomaga kontrolować przyrost wagi przez stymulowanie pewnych „tłuszczowych” hormonów, takich jak lektyna i adipocetyna. Ten pierwszy hormon jest szczególnie ważny, ponieważ „informuje organizm o tym gdy jest pełny”, a tym samym ogranicza apetyt i przejadanie się. Niektórzy twierdzą, że afrykanskie mango może pomóc w leczeniu pewnych problemów zdrowotnych, takich jak wysoki poziom cholesterolu czy cukrzyca.

Ponadto niektóre badania wykazały, że afrykańskie nasiona mango zawierają duże ilości rozpuszczalnego błonnika. Włókna rozpuszczalne „tworzą masę” , co oznacza, że opóźniają szybkość, z jaką żywność opuszcza żołądek , prowadząc do stopniowej absorpcji cukrów. Zmniejsza to podwyższony poziom glukozy we krwi po posiłku.

Włókna w afrykańskich nasionach mango mają również wiązać się z solami żółci. Zwiększa to konwersję cholesterolu do soli żółciowych w celu uzupełnienia niedoboru, zmniejszając w ten sposób poziom cholesterolu we krwi.

Ekstrakty owocowe afrykańskiego mango zawierają wiele związków o działaniu antyoksydacyjnym (wychwyt wolnych rodników), takich jak flawonoidy, flobatanniny, alkaloidy i antocyjany. Ponadto liście, kora i wyciągi z korzenia afrykańskiego mango zawierają związki przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne (terpenoidy i związki podobne do kwasu elagowego). Cząsteczki te wywierają swoje działanie przez rozrywanie błon komórkowych bakterii i grzybów, zapobieganie adhezji drobnoustrojów i inaktywację enzymów drobnoustrojowych.

Czy afrykańskie mango rzeczywiście wspomaga proces odchudzania?

Do tej pory pojawiło się niewiele badań klinicznych na ten temat. Niektóre z nich wskazują, że suplementy zawierające ekstrakty z nasion Irvingia gabonesis pomagając zredukować wagę, zwłaszcza w połączeniu z dietą niskokaloryczną, jednak badania te są niskiej jakości. W innym badaniu przyjmowano suplement z innym preparatem ziołowym Cissus quadrangularis– tutaj również otrzymano pozytywne efekty. Badania, których wyniki przedstawiono powyżej były w całości finansowane przez producentów suplementów, wobec do skuteczności tego typu preparatów należy podchodzić z przymrużeniem oka.

Skutki uboczne suplementacji

AM to produkt naturalny, w związku z czym skutki uboczne jego spożywania nie są poważnym problemem. Niewiele jednak wiadomo o bezpieczeństwie długotrwałego stosowania. Jako skutki uboczne przede wszystkim wymienia się bóle głowy, suchość w ustach, wzdęcia i trudności ze snem.

Należy przede wszystkim pamiętać o bezpiecznej suplementacji u kobiet w ciąży, matek karmiących piersią czy dzieci i osób cierpiących na choroby lub stale przyjmujących leki.

Gdy zdecydujesz się na przetestowanie suplementów z AM , kupuj tylko te zawierające czysty ekstrakt Irvingia Gabonensis w odpowiedniej ilości bez żadnych dodatków.

Dostępność

Suplementy zawierające AM dostępne są w sklepach z naturalną żywnością, czy tych specjalizujących się w sprzedaż suplementów.

Wyciąg z afrykańskiego mango występuje przede wszystkim jako tabletki na odchudzanie.

Ze względu na brak badań wspierających jest zbyt wcześnie, aby polecić AM jako lek na odchudzanie. Jeśli chcesz schudnąć, National Institutes of Health zaleca przestrzeganie planu kontroli wagi, który łączy zdrowe jedzenie z regularnymi ćwiczeniami. Prowadzenie dziennika żywności, osiem godzin snu każdej nocy i radzenie sobie ze stresem może również pomóc w osiągnięciu i utrzymaniu zdrowej wagi.

Jeśli rozważasz użycie AM w przypadku choroby (takiej jak cukrzyca), skonsultuj się ze swoim lekarzem przed rozpoczęciem leczenia uzupełniającego. Samo leczenie stanu z afrykańskim mango i unikanie lub opóźnianie standardowej opieki może mieć poważne konsekwencje.


Materiał partnera zewnętrznego