Dla wielu z nas alkohol stanowi atrakcyjny dodatek do spotkania z przyjaciółmi. Spożywamy go zarówno podczas zwykłych okazji, jak i celebracji urodzin, wesela czy sukcesów zawodowych bądź osobistych. By jednak zabawa była przednia, z alkoholem nie możemy przesadzać. Jeśli jednak okazja jest wyjątkowa, a my wypiliśmy o jeden kieliszek za dużo, następny dzień nie będzie dla nas najlepszym dniem w życiu. Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby na porannego kaca, a także kilka wskazówek dotyczących tego, jak przed i w trakcie imprezy zapracować sobie na przewagę w nierównej walce z zatruciem alkoholowym.

Jak rozważnie zachować się przed imprezą i w jej trakcie

Dobrym sposobem jest pomyśleć perspektywicznie o skutkach szampańskiej zabawy jeszcze zanim wyjdziemy z domu. By jak najlepiej przeżyć następny dzień, warto odpowiednio wypocząć i co ważne – zjeść coś bardzo tłustego. Dzięki takiemu posiłkowi chronimy nasz żołądek i spowodujemy spowolnienie wchłaniania alkoholu do naszego organizmu. Warto też jeszcze przed imprezą odpowiednio się nawodnić, co z pewnością pomoże nam w procesie odwadniania spowodowanego zatruciem alkoholowym.

Podczas samej imprezy również powinniśmy uważać na pewne kwestie, które spowodują szybkie upojenie alkoholowe i koszmarny poranek. Po pierwsze i najważniejsze – nie mieszajmy alkoholi. To właśnie najgorsze rodzaje zatrucia alkoholowego są spowodowane dostarczaniem do organizmu różnych rodzajów alkoholi.

Powinniśmy również unikać połączenie alkoholu z napojami gazowanymi. Takie połączenie dostarczy naszemu organizmowi większej ilości dwutlenku węgla, co prowadzi do jeszcze szybszego wchłaniania alkoholu. Po udanej imprezie bezpośrednio przed snem wypij pół litra wody niegazowanej. Znacznie łatwiej będzie nam się po tym wstawać.

Sposoby na porannego kaca

Sposoby na kaca są bardzo proste, a ograniczają się do dużego nawodnienia organizmu, dostarczenia mu pokarmu, najlepiej bogatego w witaminę C, a także przewietrzania się. Tlen pomoże nam w opanowaniu skutków zatrucia alkoholowego, dlatego dobrym pomysłem jest wyjść na spacer. Świetnym pomysłem jest zjedzenie kwaśnej, bogatej w witaminę C zupy jak kapuśniak czy zupa ogórkowa. Ograniczyć picie napoi kolorowych i gazowanych i nie sięgajmy po tak zwanego „klina” czyli piwo, które ma złagodzić efekt kaca. Tego typu teorie są nieprawdziwe.

Czy lekarstwa przeciwbólowe pomagają na zatrucie alkoholowe?

Choć co jakiś czas reklamy telewizyjne zachęcają nas do zakupu specjalnych leków łagodzących skutki kaca, są to raczej jedynie środki, które nie zlikwidują, a delikatnie osłabiają złe samopoczucie. Lepszym pomysłem jest zainwestowanie w witaminy dostępne w postaci tabletek musujących rozpuszczalnych w wodzie. Działanie takich proszków będzie dla nas zbawienne, a nie będziemy drenować swoich portfeli wątpliwymi lekami, które są zapakowane kampanią marketingową. Jeżeli o poranku towarzyszy nam również silny ból głowy, możemy pokusić się o zażycie tabletek przeciwbólowych zawierających ibuprofen, jednak pamiętajmy, by nie stosować ich na pusty żołądek.


ŁNA