Polacy coraz częściej przywiązują wagę do tego, co jedzą. Czytają składy, eliminują produkty przetworzone i uczą się nowych smaków. Zdrowa żywność triumfuje (i dobrze), jednak kupno jej może wiązać się z różnymi problemami. Gdzie kupować zdrową żywność? Czym ona właściwie jest?

Zdrowa żywność – definicja

Termin zdrowa żywność często stosowany jest wymiennie z żywnością ekologiczną i tzw. żywnością bio. W rzeczywistości produkty ekologiczne to po prostu zdrowa żywność najwyższej jakości. W ich produkcji nie wykorzystuje się sztucznych składników, a normy prawne ściśle regulują tę kwestię. Artykuły ekologiczne poddawane są licznym kontrolom.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że zdrowa żywność to ogół żywności cechującej się wartościowym składem. Jest nieznacznie lub wcale przetworzona i nie posiada sztucznych dodatków. Jest też całkowitym przeciwieństwem wysoko przetworzonych fast foodów.

Spożywanie zdrowej żywności może zapobiec wielu chorobom, zwłaszcza otyłości. Jest gwarancją dobrej kondycji ciała i umysłu.

Gdzie najlepiej kupować zdrową żywność?

Zdrową żywność można kupić właściwie w 3 miejscach: w sklepie ze zdrową żywnością, w zwykłym markecie oraz w sklepach internetowych. Omówmy krótko każdą z tych opcji.

1. Sklep ze zdrową żywnością

Eko sklepy nie są już rzadkością, ale wciąż trudno jest do nich dotrzeć. Problem ten odczuwają szczególnie osoby mieszkające w małych miastach. To zatem duży minus. Zaletą takich sklepów jest natomiast pewny asortyment. Żywność w nich posiada odpowiednie certyfikaty i oznaczenia. Sprzedawcy są zazwyczaj profesjonalistami – doradzają w wyborze najlepszego produktu.

Niestety, ceny w sklepach ze zdrową żywnością są zwykle bardzo zawyżone. Wiele osób nie może sobie pozwolić na ten rodzaj “luksusu”, ponieważ w porównaniu z wydatkiem na zwykłe produkty różnica jest wręcz ogromna.

2. Markety

Popularne dyskonty i supermarkety coraz częściej uzupełniają swoją ofertę o zdrową żywność. Jest ona zdecydowanie tańsza od tej w sklepie ekologicznym, ale asortyment pozostawia wiele do życzenia. Zazwyczaj cała żywność ekologiczna mieści się na jednej półce. To za mało, aby zrobić zakupy dla całej rodziny. Dodatkowo zazwyczaj jest to zdrowa żywność tylko od jednego producenta. Wyboru właściwie nie ma.

3. Sklepy internetowe

Sklepy online są swego rodzaju kompromisem między sklepami eko a marketami. Ceny są tutaj okazyjne, a wybór bardzo duży. W czym tkwi haczyk? Można powiedzieć, że haczyka nie ma, o ile wybierzesz dobry sklep internetowy. Pomóc ci w tym mogą opinie internautów. My polecamy szczególnie tzw. supermarkety online. Mają one wiele eko produktów, które zaspokajają potrzeby całej rodziny.


Materiał partnera zewnętrznego