Jajko jest jednym z najbardziej pożywnych pokarmów na świecie. Nic dziwnego, musi zawierać wszystkie składniki odżywcze potrzebne do przekształcenia pojedynczej komórki w samodzielną istotę. Jednak jajka zyskały złą reputację, ponieważ są bogate w cholesterol. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Wyjaśniamy, czy jajka można jeść bez obawy o zdrowie.

Przez wiele lat lekarze zalecali ograniczenie spożycia jajek ze względu na wysoką zawartość cholesterolu. Z danych GUS wynika, że z roku na rok sięgamy po nie coraz rzadziej. W 2005 roku statystyczny Polak zjadł ich 215, a w 2017 już tylko 139 sztuk[1]. Jaka jest naprawdę zależność między spożywaniem jajek a cholesterolem?

Po co w ogóle organizmowi cholesterol?

Cholesterol pełni kilka ważnych funkcji w ludzkim organizmie. Stanowi budulec błon komórkowych, bierze również udział w produkcji hormonów, takich jak testosteron, estrogen i kortyzol. Ponieważ organizm potrzebuje cholesterolu, rozwinął sposoby, by mieć go zawsze pod dostatkiem. Dlatego związek ten jest zarówno produkowany w wątrobie, jak i pozyskiwany z jedzenia. Jednak jego zbyt wysoki poziom wiąże się z ryzykiem chorób serca. Dlatego dla równowagi natura ma też kilka sposobów na obniżenie cholesterolu. Pozytywny wpływ na gospodarkę lipidową organizmu mają na przykład owoce pomarańczy bergamoty. Niestety są gorzkie i cierpkie, dlatego próżno ich szukać w hipermarketach, jednak wyciąg z nich znajdziemy w kapsułkach Berimal.

Jak jajka wpływają na poziom cholesterolu?

Pojedyncze średniej wielkości jajko zawiera ok. 200 mg cholesterolu[2], co stanowi 66% dobowego spożycia aktualnie uznawanego za bezpieczne. Jednak okazuje się, że w większości przypadków (u około 2/3 populacji) po spożyciu jajek rośnie „dobry” cholesterol (HDL), a „zły” (LDL) i całkowity zazwyczaj wzrastają tylko nieznacznie.

Jakie korzyści ma jedzenie jajek?

Nie zapominajmy, że jajka to nie tylko cholesterol. Są również bogate w inne składniki. Znajdują się w nich luteina i zeaksantyna. Jajka zawierają też cholinę, składnik niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Wreszcie jajka dostarczają wysokiej jakości białka zwierzęcego, które wpływa na wzrost mięśni i pomaga w ich utrzymaniu oraz wpływa na zachowanie zdrowych kości.

Jajko jajku nierówne?

Pamiętajmy, że nie wszystkie jajka są takie same. Część z nich pochodzi od kur hodowanych w klatkach, karmionych wysoko przetworzonymi paszami. To jajka, które mają na skorupce stempel zaczynający się cyfrą 3. W Polsce większość kur jest hodowana właśnie w ten sposób. Tymczasem za najzdrowsze uznaje się jajka pochodzące od niosek z chowu wolnowybiegowego. Mają one stempel zaczynający się od zera lub jedynki. Starajmy się kupować właśnie takie jajka.

Badania konsekwentnie pokazują, że ludzie jedzący jajka nie są bardziej narażeni na rozwój chorób serca niż ci, którzy tego nie robią. Co więcej, zalety płynące ze spożywania jajek mogą przewyższać potencjalne negatywne skutki. Biorąc pod uwagę ilość składników odżywczych w jajku, może ono być zdrowym i pożywnym elementem codziennego jadłospisu.

[1] Główny Urząd Statystyczny: Dostawy na rynek krajowy oraz spożycie niektórych artykułów konsumpcyjnych na 1 mieszkańca w 2017 roku.

[2] H. Kunachowicz i wsp., Tabele składu i wartości odżywczej żywności. PZWL, Warszawa, 2005.


Materiał partnera zewnętrznego