W okresie zimowym nie brakuje wymówek, by przestać ćwiczyć: „zaczekam, aż się ociepli”, „nie chce mi się wychodzić w taką pogodę” to typowe blokady, jakie stawiamy sobie sami w głowie. Tymczasem trudno utrzymać dobrą formę, całkowicie rezygnując z aktywności. Spędzanie czasu pod kocem i zajadanie się słodkościami z pewnością temu nie sprzyja. Okazuje się, że wbrew powszechnej opinii zima jest doskonałym czasem na rozpoczęcie i kontynuację ćwiczeń. Zestaw poniższych propozycji z pewnością pomoże zadbać o dobrą formę. 

Trening w domowej siłowni

Decydując się na trening w domu, warto zaopatrzyć się w dobry sprzęt. Dzięki niemu można zwiększyć efektywność ćwiczeń, a także lepiej zmotywować się do działania (nic tak nie dodaje energii, jak wydane pieniądze). Jeśli poważnie podchodzisz do aktywności, zastanów się nad zakupem orbitreka. To uniwersalne urządzenie do trenowania zarówno górnych, jak i dolnych partii ciała. Choć na pierwszy rzut oka wygląda jak nietypowe zestawienie steppera z rowerkiem i kijkami do nordic walkingu, to w rzeczywistości daje niezły wycisk. Jednocześnie jest bardziej bezpieczne niż tradycyjny jogging. Jego dodatkową zaletą jest fakt, że trening może odbywać się podczas oglądania ulubionego serialu lub filmu. Jeśli brakuje Ci przestrzeni na tego typu sprzęt, to postaw na taśmy TRX, dzięki którym świetnie wyszczuplisz i wymodelujesz ciało.

Domowy fitness

Aby poprawić kondycję bez wychodzenia z domu, najlepiej zastosować odpowiedni rodzaj ćwiczeń. Najlepszym tego przykładem jest bieg bokserski, który polega na maszerowaniu lub podskakiwaniu w miejscu z jednoczesnym wyprowadzaniem ciosów (ściśnij pięści i i prostuj ręce w łokciach na wysokości twarzy). W ten sposób angażujemy nie tylko nogi, ale również górną partię ciała. Aby zwiększyć intensywność ćwiczeń, można skorzystać z półkilogramowych obciążeń- zarówno gotowych hantli, jak i butelek z wodą. Ćwiczenia należy wykonywać w seriach. Trening można urozmaicić pompkami albo przysiadami z wyskokiem.

Burpee. Burpees
Co składa się na trening burpees? | fot.: stock.adobe.com

Kolejnym przykładem ćwiczenia, poprawiającego kondycję jest burpees, czyli sekwencja składająca się z popularnych ćwiczeń, znanych przez większość z czasów szkolnych.  Po kilku minutach ich wykonywania można poczuć się jak po godzinnym treningu biegowym. Właśnie dlatego burpees są bardzo skuteczne w poprawie kondycji fizycznej, a rezultaty widoczne są zaledwie po kilku tygodniach. Konieczna jest jednak regularność, co oznacza, że treningi należy wykonywać co najmniej 3-4 razy w tygodniu. W pozostałych dniach mięśnie się regenerują, co pozwala uniknąć kontuzji. Co składa się na trening burpees? To proste ćwiczenia, które można wykonywać w kilku wersjach w zależności od formy zaawansowania: deska, przysiady, pompki i wyskoki w górę (albo po prostu powrót do pozycji bez wyskoku).

Okazuje się, że domowe treningi mogą być całkiem proste, a nawet przyjemne. Dzięki nim z pewnością utrzymamy kondycję, a kiedy wróci wiosna można z powrotem udać się na zewnątrz, ciesząc się z jazdy na rowerze czy rolkach albo biegania.

IIM