Nieprawidłowa higiena jamy ustnej oraz zaniedbywanie wizyt profilaktycznych może mieć duże konsekwencje zarówno dla naszego uzębienia, jak i dla całego organizmu. Niewiele osób ma świadomość, że regularne dbanie o higienę jamy ustnej powinniśmy rozpocząć już od najmłodszych lat, a dokładnie wraz z pojawieniem się pierwszych zębów mlecznych – najczęściej około 6. miesiąca życia.

Jak często należy chodzić na wizyty profilaktyczne?

Badanie stomatologiczne powinno być wykonywane co trzy miesiące u dzieci oraz co sześć miesięcy u dorosłych. Szczególne znaczenie mają wizyty u małych dzieci, które oswajają się z lekarzem i widokiem narzędzi dentystycznych. Badanie kontrolne pomaga także ocenić jakość higieny jamy ustnej, co pozwala na szybkie wyłapanie błędów i ich skorygowanie, zanim staną się nawykiem. Dodatkowo u małych dzieci oprócz stanu zębów ważna jest ocena zgryzu i instrukcja nauki higieny jamy ustnej dla rodzica. Szczególnie ważne jest mycie wieczorne oraz dbanie, aby dziecko nie zasypiało z butelką mleka, co ograniczy wielogodzinne rozkładanie się cukru na zębach malucha. Regularne wizyty u specjalisty są także niezbędne nawet w przypadku osób, które nie posiadają już swoich zębów. Pozwalają one na ocenę zwarcia protezy, jej funkcji oraz obecności niepokojących zmian w jamie ustnej. W trakcie wizyty kontrolnej może być także przeprowadzony zabieg higienizacji, czyli piaskowania oraz skalingu, który usuwa nagromadzony na zębach nieestetyczny osad. Jest to profilaktyka występowania próchnicy, ponieważ nagromadzony osad ułatwia namnażanie się bakterii. Regularne wizyty u dentysty mogą dać szansę na wczesne wykrywanie zmian i ich szybkie leczenie. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego bólu oraz wysokich kosztów leczenia.

Dlaczego tak ważne jest, aby dbać o swoje zęby?

Jeśli udajemy się do stomatologa tylko kiedy pojawi się ból, narażamy się na wiele powikłań. Niejednokrotnie prowadzi to do utraty zęba. Nieleczona próchnica może powodować zapalenie tkanek okołozębowych i kości oraz powstanie ropnia szczęki. Bakterie mogą się rozprzestrzeniać po całym organizmie, powodując powikłania w postaci zapalenia mięśnia sercowego, nerek czy nawet sepsy.

Jama ustna to nie tylko zęby

Wiele osób zapomina, że jama ustna to nie tylko zęby, ale też błona śluzowa, dziąsła, podniebienie i migdałki. Podczas wizyty kontrolnej stomatolog ogląda zarówno zęby, jak i inne części jamy ustnej, pod kątem występowania zmian na błonach śluzowych, owrzodzeń czy aft. Jednymi z najczęściej wykrywanych podczas badań kontrolnych zmian są afty, które występują u nawet 20% populacji. Są to najczęściej małe ubytki błony śluzowej pokryte białym włóknikiem, które mogą być spowodowane urazami mechanicznymi. Małe, pojedyncze, nienawracające afty zazwyczaj nie wymagają badań kontrolnych i leczymy je objawowo, stosując specjalne preparaty do stosowania miejscowego. Konsystencja preparatu i jego zdolność do trzymania się na powierzchni zmienionej chorobowo tkanki mają znaczenie. Składniki, takie jak poliwinylopirolidon (PVP) czy kwas hialuronowy, mają zdolność szybkiego tworzenia stabilnej warstwy, pełniąc funkcje bariery mechanicznej, zawiera je na przykład dostępny bez recepty Anaftin Żel. Można go stosować u dorosłych i dzieci. Preparat szybko chroni przed bólem i wspomaga gojenie owrzodzenia. Warto dobierać właściwą postać preparatu w zależności od rodzaju i umiejscowienia zmiany oraz wieku chorego. Żel sprawdzi się w przypadku pojedynczych zmian w jamie ustnej. Forma w sprayu będzie wygodniejsza się gdy zmiany są umiejscowione w trudno dostępnych miejscach np.: na tylnej ścianie gardła, łukach podniebiennych. Aplikacja nie wywołuje wtedy odruchu wymiotnego, na co szczególnie wrażliwe są dzieci. Gdy zmiany są liczne, rozlane lub gdy nosisz aparat ortodontyczny, jesteś po zabiegu skalingu lub piaskowaniu – bardziej odpowiedni będzie płyn do płukania jamy ustnej. Pokryje on z łatwością wszystkie zmiany w jamie ustnej. Pamiętaj, aby po aplikacji preparatów do stosowania miejscowego powstrzymać się przez jakiś czas od dotykania zmiany językiem, picia, jedzenia, aby mogła utworzyć się warstwa ochronna i produkt mógł zadziałać.


Materiał partnera zewnętrznego