Strona główna Zdrowie Czy wi-fi i promieniowanie sieci komórkowych szkodzi zdrowiu?

Czy wi-fi i promieniowanie sieci komórkowych szkodzi zdrowiu?

328
0
Mężczyzna wpina kabel do routera
Badania naukowe nie potwierdzają, by korzystanie w domu z sieci bezprzewodowej było niebezpieczne. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Można przeczytać różne sensacyjne informacje na temat wpływu routerów wi-fi czy telefonów komórkowych na zdrowie. Nowe pojawiły się ostatnio przy okazji wprowadzania sieci 5G. Jak jest w rzeczywistości i jak korzystać ze sprzętów w bezpieczny sposób?

Czy router sieciowy jest bezpieczny?

Badania naukowe nie potwierdzają, by korzystanie w domu z sieci bezprzewodowej było niebezpieczne. Dr. Erwin Strzesak z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w pracy „Oddziaływanie pola elektromagnetycznego na organizm ludzki” zwraca uwagę, że to technologia stosunkowo nowa. Stale pojawiają się nowe moce sieci czy warianty urządzeń i nie ma jeszcze badań, które jednoznacznie wykluczałyby negatywny wpływ wi-fi na ludzki organizm. Porównuje jednak sieć bezprzewodową do podróży samolotem – wszyscy z nich korzystamy, mimo że teoretycznie nie da się wykluczyć ryzyka.

Jak korzystać z routera w domu?

Rezygnacja z wi-fi w domu nie ma więc uzasadnienia. Co najwyżej można korzystać z sieci w jak najbardziej bezpieczny sposób. Po pierwsze, warto wybrać router sprawdzonej marki z zaufanego sklepu. Chińskie warianty tych urządzeń z targowisk czy azjatyckich sklepów mogą być podatne na zwarcia i emitować zbyt duże dawki promieniowania elektromagnetycznego.

Jako ostateczny środek zapobiegawczy można trzymać się zasady, by nie ustawiać routera sieciowego pod czy za łóżkiem. Niektórzy twierdzą, że są wyjątkowo podatni na elektrosmog, a urządzenie stale umieszczone zbyt blisko głowy nie daje im spać. Ci posuwają się czasem do tego, by na noc wyłączać router sieciowy. Nawet zakładając, że router od wi-fi ma jakiś wpływ na zdrowie, to w kilkupiętrowym bloku w mieście krzyżuje się ze sobą zbyt dużo pól różnych sieci, by wyłączenie własnego routera przyniosło dużą różnicę. Co najwyżej może to być skuteczne w domu wiejskim, gdzie aktywna jest tylko jedna sieć.

Sieć połączeń ponad miastem
Nawet zakładając, że router od wi-fi ma jakiś wpływ na zdrowie, to w kilkupiętrowym bloku w mieście krzyżuje się ze sobą zbyt dużo pól różnych sieci, by wyłączenie własnego routera przyniosło dużą różnicę. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

A co z telefonami i masztami telefonii?

Udowadniając nieszkodliwość routerów, portale technologiczne uspokajają, że osoba, która rozmawia przez kwadrans za pomocą smartfona, pochłania więcej promieniowania, niż emituje router w rok. To jednak mała pociecha, zważywszy na to, że korzystamy przecież z telefonów wszyscy i to jeszcze częściej niż z routera sieciowego.

Nie ma jednoznacznych danych, wiążących rozmowy przez telefon z chorobami, choć rządy niektórych krajów zalecają, by rozmawiać przez zestaw słuchawkowy, przez co telefon ma mieć rzadszy kontakt z głową. Natomiast według amerykańskiego Narodowego Programu Toksykologii i włoskiego Instytutu Ramazzini szkodliwe może być przebywanie przez cały czas w pobliżu masztów telefonii komórkowej. Warto o tym pamiętać, wybierając miejsce do życia czy na wakacje.

Mężczyzna w zasięgu sieci komórkowej
5G to kolejna sieć, o której mówi się dużo w kontekście zdrowia. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Sieć 5G to szansa czy zagrożenie?

5G to kolejna sieć, o której mówi się dużo w kontekście zdrowia. Tu znów nie ma danych, które potwierdzałyby, że szkodzi ludziom. Zwolennicy takich teorii zauważają, że w związku z większą siłą i planowanym zagęszczeniem odbiorników 5G, mieszkańcy będą bardziej niż dotąd narażeni na promieniowanie. Jednak lekarze uspokajają: o niczym takim nie wiadomo, a sieć jest bezpieczna. Z kolei według znawców rynku sieć 5G ma mieć wyraźny wpływ, ale nie na zdrowie, lecz na biznes i gospodarkę: bo jest bezpieczniejsza i szybsza niż wszystkie dotychczasowe.


Materiał partnera zewnętrznego