O ile zmiany trądzikowe dość łatwo rozpoznać i zdiagnozować, nawet na własną rękę, o tyle inne schorzenia skórne mogą szczególnie wzbudzić nasz niepokój. Należy do nich również wyprysk pieniążkowaty – leczenie tej choroby może trwać długo, jednak efekty są naprawdę zaskakujące. Jakie są objawy i co zrobić, kiedy je u siebie zauważymy?

Objawy wyprysku pieniążkowatego

Wyprysk pieniążkowaty to nic innego, jak odmiana wyprysku kontaktowego – w tym przypadku niestety wciąż nie ma jednoznacznie ustalonej przyczyny tej choroby. Być może jest ona skutkiem zakażenia wewnątrzustrojowego bądź też występujących w narządach wewnętrznych ognisk zapalnych, w których powstają bakterie i toksyny.

Swoją nazwę wyprysk pieniążkowaty zawdzięcza zmianom skórnym, które kształtem przywodzą na myśl monety. Okrągłe zaczerwienienia i pęcherzyki mogą pojawić się na różnych miejscach na ciele – w początkowej fazie schorzenia są od siebie wyraźnie oddzielone, jednak z czasem zaczynają się zlewać. Skóra pokryta rumieniem zazwyczaj wiąże się z silnym, dokuczliwym świądem.

Wyprysk pieniążkowaty – leczenie

Zdarza się, że chory mylnie rozpoznaje u siebie reakcję alergiczną, ponieważ podobne do niej objawy daje właśnie wyprysk pieniążkowaty. Leczenie musi zatem rozpocząć się przede wszystkim od konsultacji z lekarzem. Ten prawdopodobnie zleci odpowiednie badania, w tym takie, które pozwolą na wykluczenie ewentualnych alergenów.

Specjalista z pewnością zaleci terapię z glikokortykosteroidami, które są dostarczane za pomocą żeli i maści. Zdarza się – szczególnie w przypadku bardzo zaawansowanych etapów choroby – że konieczna jest również terapia doustna. Choć dobrze dopasowane leczenie daje znakomite efekty, to jednak warto pamiętać, że wyprysk pieniążkowaty może nawracać. Dlatego powinniśmy wdrożyć odpowiednie działania profilaktyczne.

Przede wszystkim należy unikać zbyt obcisłych ubrań wykonanych ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza materiałów. W miarę możliwości nie powinniśmy przebywać w pomieszczeniach o zbyt niskiej wilgotności powietrza. Dodatkowo nasza codzienna pielęgnacja powinna się opierać na łagodnych, nawilżających kosmetykach, które będą zwalczały uczucie dyskomfortu – takie jak Krem do ciała Multi-komfort od Mixa.


Materiał partnera zewnętrznego