Każdy, kto ma w domu osobę starszą zastanawia się, czy właściwie dba o jej zdrowie. Ważna jest zwłaszcza odpowiednia dieta. Jak ułożyć jadłospis seniora, jakich produktów unikać i kiedy konieczne będzie żywienie medyczne?

Dbając o osobę starszą należy zachęcać ją do regularnych spacerów, a także ćwiczeń, które pomogą zachować sprawny umysł i koncentrację. Bardzo ważna na co dzień jest też właściwa dieta, wzbogacona o odpowiednie witaminy i minerały potrzebne osobie w starszym wieku. Dieta musi spełniać trzy podstawowe warunki: różnorodny dobór produktów, regularność posiłków, a także ich odpowiednia kaloryczność. Produkty spożywcze powinny być wartościowe pod względem odżywczym (ok. 1750 kcal na dobę dla kobiet i 1950 kcal dla mężczyzn) a także urozmaicone. Bardzo ważne jest również, żeby choć jeden posiłek był przygotowany na ciepło. Należy unikać dań tłustych i smażonych. Lepiej postawić na produkty gotowane w wodzie lub na parze. Jedzenie powinno być zawsze świeże i dobrze przechowywane, gdyż u osób starszych bardzo łatwo może wystąpić zatrucie lub infekcja pokarmowa. Należy także pamiętać o regularnym dostarczaniu napojów ( minimum 2l na dobę), w starszym wieku uczucie pragnienia jest często obniżone i osobie starszej wydaje się, że nie chce jej się pić, co może doprowadzić do niebezpiecznego odwodnienia.

Niezwykle ważne jest również dbanie o odpowiednią ilość białka w diecie, szczególnie tego pełnowartościowego, które znajduje się m.in. w chudym mięsie. Osoba starsza powinna spożywać ok. 1,5 g białka na kg masy ciała na dobę, a każdy z 3 głównych posiłków powinien być bogatobiałkowy. Należy także dbać o odpowiednią ilość wapnia, żelaza, a także witamin B, C, D, E i K. Dlatego do podstawowych produktów spożywczych seniora powinny należeć jogurty naturalne, warzywa zielone, mięso, nasiona roślin strączkowych, a także pełnoziarniste produkty zbożowe. ale z umiarkowanym źródłem błonnika, gdyż może on prowadzić do biegunek oraz zaburzeń wchłaniania niektórych składników mineralnych. Ważne jest również spożywanie co najmniej 5 porcji warzyw i owoców najlepiej świeżych, w postaci surowej. Należy zdecydowanie unikać żywności przetworzonej, nadmiaru soli, napojów gazowanych, fast foodów, przekąsek typu chipsy, a także produktów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe, tj. produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak: mięso wieprzowe i wołowe oraz ich przetwory, czy też wyroby mleczne o wysokiej zawartości tłuszczu. Zwiększyć z kolei należy spożycie kwasów tłuszczowych z rodziny omega-6 lub omega-3, które znajdują się np. w tłustych rybach morskich czy dobrej jakości drobiu.

W trudnych przypadkach, kiedy osoba starsza zmaga się np. z chorobą nowotworową warto dbać o dodatkowe dostarczanie niezbędnych składników i minerałów, aby organizm był lepiej odżywiony. W tym celu warto dowiedzieć się, czym jest żywienie medyczne.

Jego podstawowa funkcja to dostarczenie do organizmu dodatkowych składników odżywczych, których nie jest on w stanie przyjąć z tradycyjnym pokarmem z powodu choroby. Odpowiednio wcześniej podane żywienie medyczne nie tylko znacznie poprawia samopoczucie pacjenta, ale także wspomaga leczenie i dodaje sił do walki z chorobą.

Żywienie medyczne może przybierać dwie formy. Pierwsza to żywienie dojelitowe przez przewód pokarmowy,w formie doustnych preparatów odżywczych lub sondy założonej do przewodu pokarmowego, druga, stosowana w skrajnych przypadkach, kiedy brak jest możliwości zastosowania u chorego żywienia dojelitowego to żywienie pozajelitowe, czyli dożylne.

To, w jaki sposób zostanie zastosowane żywienie medyczne zależy od wielu czynników: masy ciała pacjenta, jego płci, wieku, możliwości spożywania tradycyjnych pokarmów oraz potrzeb żywieniowych wynikających z przebiegu i leczenia choroby nowotworowej. O potrzebę wdrożenia żywienia medycznego warto zapytać lekarza prowadzącego. Osobie, która potrzebuje takiego żywienia warto podać specjalny preparat odżywczy, taki jak np. Supportan Drink. Produkty tego typu zawierają wysoką zawartość makro i mikroskładników w wygodnej, niewielkiej objętości i z łatwym sposobem podania. Jest to pomocne zwłaszcza dla osób, które mają problemy z jedzeniem czy połykaniem.

Przygotowując posiłki dla seniora trzeba przestrzegać zaleceń lekarza i stosować się do wyznaczonej diety, dostosowanej do stanu zdrowia pacjenta. Posiłki powinny być regularne, lekkostrawne i odżywcze, a także nie zbyt obfite, aby nie obciążać układu pokarmowego.


Materiał partnera zewnętrznego