Bycie fit to moda, za którą podąża coraz liczniejsze grono osób. Uprawianie sportu w połączeniu ze zdrowym odżywianiem znacząco wpływa na pozytywne myślenie i dobre samopoczucie fizyczne oraz psychiczne. Jednak przy każdej aktywności fizycznej należy pamiętać o podstawowych zasadach, które pomogą przechodzić przez każdy trening bezpiecznie.

Stopniowe przyzwyczajanie organizmu do wysiłku

Wiele osób chciałoby zobaczyć efekty wykonywanych ćwiczeń w możliwie jak najkrótszym czasie. Z tego względu ustalają sobie treningi o dużej intensywności. Niestety, tego typu postępowanie może nieść ze sobą nieprzyjemne konsekwencje. Wysiłek wykraczający poza możliwości danego organizmu może zdecydowanie zniechęcić do wykonywania dalszych ćwiczeń już po bardzo krótkim czasie. Poza tym niesie on ze sobą bardzo duże niebezpieczeństwo – zarówno stawy, jak i mięśnie nieprzystosowane do dużego wysiłku ulegają przeciążeniom, które mogą w konsekwencji prowadzić do powstawania bardzo groźnych kontuzji. Ćwiczenia wykonywane na własną rękę muszą być stopniowo zwiększane, aby mięśnie i stawy miały czas na dostosowywanie się do coraz to większych obciążeń. Osoby, które chciałyby ujrzeć efekty wcześniej, powinny skonsultować się z profesjonalnym trenerem, aby przygotował dla nich dedykowany zestaw ćwiczeń.

Systematyczne sesje treningowe

W ćwiczeniach bardzo ważna jest konsekwencja. Tylko odpowiednie samozaparcie i systematyczność pozwolą dojść do wyznaczonego sobie celu. Z tego względu należy ustalić sobie grafik, który pozwoli regularnie wykonywać ćwiczenia, czy to we własnym zakresie, czy też na siłowni. Brak konsekwencji będzie bardzo powoli prowadził do osiągnięcia pewnych rezultatów, które nigdy nie będą takie, jak zakładano na samym początku.

Akcesoria pomagające w treningu

Wiele osób nie wyobraża sobie ćwiczeń bez określonych dodatków. Biegaczy można bardzo często spotkać ze słuchawkami w uszach lub zegarkiem na ręku, który w rzeczywistości pokazuje również liczbę przebiegniętych kilometrów oraz spalonych kalorii. Są to akcesoria, które umilają czas i dodatkowo motywują, ale nie wpływają na bezpieczeństwo. Osoby intensywnie uprawiające jogging oraz inne ćwiczenia mające na celu poprawienie sylwetki (przysiady, wykroki), powinny pomyśleć o ochronie stawów kolanowych. Przykładowo, stabilizatory kolana Unbroken są anatomicznie dopasowane do stawów, zapewniając im tym samym boczną stabilizację, a także kompresję i ciepło. Z tego względu są one również nieocenione podczas wykonywania ćwiczeń w dużym stopniu obciążających kolana – wszelkie odmiany podnoszenia ciężarów.

Dostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości płynów

Organizm ludzki niemal w 2/3 składa się z wody, co sprawia, że spożywanie tego płynu jest koniecznością podczas wykonywania wszelkiego rodzaju wysiłku fizycznego. Podczas ćwiczeń zapotrzebowanie na H2O rośnie, a wszelkie jej niedobory prowadzą do osłabnięcia organizmu i spadku efektywności. Dobre nawodnienie wspomaga m.in. transport tlenu oraz substancji odżywczych w organizmie, dzięki którym unikamy takich dolegliwości jak spadek koordynacji i siły, duże zmęczenie czy ból głowy, a tym samym – dbamy o własne bezpieczeństwo.


Materiał partnera zewnętrznego