Strona główna Zdrowie Aparat na zęby – kiedy warto nosić?

Aparat na zęby – kiedy warto nosić?

44
0
Za pomocą aparatu stałego możesz odzyskać wspaniały uśmiech. Bardzo często pacjenci decydują się nosić aparat właśnie ze względów estetycznych | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Aparat ortodontyczny reguluje wady zgryzu, które powstają albo na skutek złych nawyków powstałych w dzieciństwie, albo mają podłoże genetyczne. Nowoczesny aparat jest w stanie zredukować szparę między jedynkami, czy wyrównać dolną szczękę względem górnej, jeśli ta jest wysunięta. Co ważne, wady zgryzu za pomocą aparatu możesz pozbyć się, będąc w każdym wieku. Nieprawidłowy zgryz to problem nie tylko natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej.

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

Możesz wyróżnić aparat:

– ruchomy,

– stały.

Aparat ruchomy, zbudowany z akrylowej płytki, jest najczęściej przeznaczony dla dzieci i młodzieży. Za jego pomocą możliwe jest usunięcie wad w obrębie szczęk, niemniej uzębienie udaje się wyprostować tylko w niedużym stopniu. Warto jednak podkreślić, że podczas noszenia tego aparatu dzieci porzucają nieprawidłowe nawyki, które prowadzą do poważniejszych wad zgryzu.

Z kolei niewyjmowany aparat zakłada się na uzębienie stałe, by skorygować ustawienie zębów. Dzięki niemu uda się stworzyć perfekcyjny uśmiech, poprawiając wygląd zębów pod względem estetycznym. Za pomocą tego aparatu możesz też pozbyć się wad w obrębie szczęki, a przede wszystkim wyprostować uzębienie. Tego rodzaju urządzenie dentysta przykleja do powierzchni zębów, co można uczynić zarówno od strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Aparat wewnętrzny jest całkowicie niewidoczny.

Jak długo nosi się aparat ortodontyczny?

Jeśli chodzi o aparat wyjmowany, to najczęściej można zaobserwować zadowalające efekty wtedy, gdy dzieci noszą go przez dwanaście-czternaście godzin na dobę. Aparat ten należy zakładać na zęby codziennie, wtedy będzie można liczyć na optymalny rezultat od półtora roku do dwóch lat.

Natomiast w przypadku, kiedy konieczne jest założenie aparatu stałego, nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie, jak długo trzeba będzie nosić takie urządzenie. Będzie to zależeć od rodzaju wady, jak też i od wieku pacjenta. Zatem młodzież może spodziewać się, że będzie musiała zmienić swoje nawyki na co najmniej dwanaście-osiemnaście miesięcy.

Jeśli natomiast pacjentem jest osoba dorosła, trzeba liczyć się z tym, że leczenie aparatem stałym może wynieść minimum półtora roku.  Czas ten może się wydłużyć nawet do trzech lat, co będzie zależeć od tego, jak poważna ma być korekta zgryzu. U osoby dorosłej znacznie trudniej jest skorygować wadę zgryzu, ponieważ uzębienie nie jest tak podatne na modyfikacje.

Dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny?

Za pomocą aparatu stałego możesz odzyskać wspaniały uśmiech. Bardzo często pacjenci decydują się nosić aparat właśnie ze względów estetycznych. Jednak musisz wiedzieć, że prawidłowe ustawienie zębów jest ważne przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Proste uzębienie nie jest tak podatne na próchnicę.

Gdzie założyć aparat stały?

Jeśli jesteś już zdecydowany na noszenie aparatu stałego, weź pod uwagę http://www.orto.info.pl/aparaty-stale/. Tutaj masz pewność, że bez trudu uda się dobrać odpowiedni aparat do twoich indywidualnych problemów związanych ze zgryzem.

Materiał partnera zewnętrznego