To znowu ta pora roku, wakacje za pasem. Ludzie spieszą się, by kupić karnet na siłownię i sprzątają szafki kuchenne, przysięgając, że tym razem trochę zrzucą przed wyjściem na plażę. No cóż, mamy czerwiec, więc dla niektórych jest już zdecydowanie za późno. Nic jednak straconego, zawsze jest dobry czas, żeby zacząć o siebie dbać. Osiągnięcie tego celu nie wymaga jednak zmiany stylu życia o 180 stopni. Do celu najlepiej dojść małymi krokami, które będą miały duży wpływ na Twoje ciało i zdrowie.

Oto najlepsze sposoby na schudnięcie  (małymi krokami!):

1.    Nie zakładaj wielkich zmian

Bez względu na to, ile kilogramów masz do stracenia, zmiana stylu życia może wydawać się przytłaczająca. Spójrz na to, jak na jeden posiłek na raz lub jeden wybór na raz, ale zacznij już teraz, a w następnym miesiącu zobaczysz dobre zmiany. Zamiast myśleć o tym, jak stracić 20 kilogramów, dowiedz się, co stanowi 5 procent masy ciała. Dla osoby o wadze 80 kilogramów są to 4 kilogramy.

Jeśli stracisz 5 procent masy ciała, możesz znacznie zmniejszyć ryzyko wielu chorób, takich jak cukrzyca typu 1, niektóre choroby nowotworowe, choroby serca, wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu.

2.    Dąż do ujemnego bilansu kalorii

Jeśli chcesz schudnąć, musisz dostarczać swemu organizmowi mniejszej liczby kalorii, niż zużywasz na ćwiczenia i poruszanie się. Diety niskokaloryczne poniżej 1200 kcal nie działają w dłuższej perspektywie, ponieważ ciało przechodzi w tryb głodu. Nie możesz zbyt szybko chudnąć. Gwałtowna utrata wagi powoduje, że Twoje ciało zaczyna się bać, że nie dostarczasz mu jedzenia. Powoduje to magazynowanie tłuszczu na zapas.

3.    Planuj jedzenie na swoim talerzu

Połowę talerza powinny stanowić warzywa, jedną czwartą białko, a kolejną jedną czwartą skrobia. Jeśli skończysz posiłek i wciąż będziesz głodny(a), napełniaj talerz w ten sam sposób. Możesz ewentualnie pominąć kolejną porcję skrobi.

4.    Musisz wiedzieć, kiedy nadchodzi trudny czas

Określ porę dnia, w której masz najwięcej problemów z jedzeniem. Czy to czas tuż przed kolacją, kiedy dzieci domagają się jedzenia, a ty głodujesz i jesteś tak zmęczony(a), że nie masz ochoty na gotowanie i… zamawiasz fast fooda?. A może w nocy, kiedy dom się uspokoił i wreszcie możesz usiąść  z kieliszkiem wina i późną przekąską?

W tych porach dnia trudno myśli się o tym, ile kalorii spożywasz. Zaplanuj więc ten czas, przygotuj zdrowe przekąski. Składniki na szybki posiłek masz zapewne w lodówce, nie musisz więc polegać na fast-foodach.

5.    Dodawaj białko do każdego posiłku

Białko pomaga utrzymać stały poziom cukru we krwi. Bez co najmniej odrobiny białka w posiłku, będziesz głodny już na godzinę po nim. Wszystko z powodu szybkiego wzrostu i spadku poziomu cukru we krwi.

Koniecznie zaopatrz się też w białko na śniadanie. Spożywanie białka na śniadanie może przygotować cię na lepszy dzień. Spożywaj więc jajka, jogurt, masło orzechowe na grzance z pełnego ziarna, plasterki jabłek, czy nawet pozostałości z wczorajszego obiadu.

Postanowienia noworoczne trudno jest dotrzymać. Najlepiej więc nie zakładać rzeczy niemożliwych lub bardzo trudnych do osiągnięcia. Powyższe małe zmiany nie przerosną Cię, a na pewno sprawią, że zrzucisz kilka zbędnych kilogramów przed wakacjami.


KGR