Olejki roślinne znajdują szerokie zastosowanie w pielęgnacji twarzy, ale również ciała. Najczęściej wykorzystywane są do oczyszczania i demakijażu skóry, ale również jej nawilżenia, łagodzenia stanów zapalnych. Wybierając olejki dostosowane do potrzeb konkretnych obszarów skóry, można stworzyć własny produkt do pielęgnacji lub korzystać z gotowych kosmetyków (lub ich czystych postaci) dostępnych w drogeriach. Jak olejki są najczęściej wykorzystywane? W jakim obszarze pielęgnacji są najchętniej stosowane?

Olejki do demakijaż oczu i twarzy

Wiele osób zainteresowanych pielęgnacją skóry, słyszało o metodzie OCM. Nie ma ona jednak nic wspólnego z omawianym rodzajem demakijażu. Aby oczyścić skórę z resztek makijażu, należy przygotować płatek nawilżony ulubionym olejem i przetrzeć nim nawilżoną wcześniej twarz. Oleje mają właściwości, które świetnie radzą sobie z usuwaniem kolorowych kosmetyków. Jednocześnie są łagodne dla oczu, nie wywołują łzawienia, pieczenia ani swędzenia. Metoda jest polecana szczególnie osobom, które mają wrażliwe okolice oczu.

Jak stosować olejek w demakijażu?
Jak stosować olejek w demakijażu? | fot.: stock.adobe.com

Jak stosować olejek w demakijażu?

Sposób niczym nie różni się od tradycyjnych metod z użyciem płynu micelarnego czy mleczka. Nawilżony olejem wacik należy przyłożyć do oka i delikatnie wklepać. Możemy także kilka kropli olejku nałożyć na dłonie i przyłożyć dłonie do twarzy. Ważne, żeby twarz przed tym zabiegiem delikatnie zmoczyć. Kiedy makijaż się rozpuści, możemy przetrzeć twarz (delikatnie!) ręcznikiem i zmyć wodą. A następnie powtórzyć czynność. Po takim zabiegu demakijażu (jak w przypadku mleczka czy płynu micelarnego) myjemy twarz żelem.

Okazuje się, że oleje mają jedną dodatkową zaletę w usuwaniu makijażu oczu. Dzięki zawartym w nim składnikom odżywczym można wzmocnić rzęsy, a także pielęgnować wrażliwą okolicę oka. Trudno jednoznacznie wskazać najlepszy olej do tej czynności – warto przetestować różne i wybrać najlepszy dla siebie. Olej arganowy, olej migdałowy, olej jojoba, a także inne oleje produkowane przez małe manufaktury mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

Olej jako serum nawilżające?

Poza oczyszczaniem oleje wykorzystywane są zwykle w celach nawilżających. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że długotrwałe nawilżanie skóry samym olejem nie jest najlepszym rozwiązaniem. Długofalowo może to prowadzić do odwrotnego efektu, czyli przesuszenia skóry. Dzieje się tak, ponieważ oleje pochodzenia roślinnego nie wykazują właściwości higroskopijnych, co oznacza, że nie potrafią zatrzymać wody w głębokich warstwach skóry. W zamian za to tworzą zabezpieczającą powłokę na jej powierzchni. Jej zadaniem jest ochrona przed odparowywaniem wody. W związku z tym- wbrew powszechnemu przekonaniu- oleje nie nawilżają, ale natłuszczają. Najbezpieczniej jest stosować je w połączeniu z żelem aloesowym, kwasem hialuronowym albo hydrolatem roślinnym, wybierając jeden z nich. Jeśli chodzi o zastosowanie oleju jako serum, to najczęściej stanowi po prostu jeden ze składników tego preparatu. Jeśli nie chcemy stosować warstwy oleju na twarz, możemy znowu użyć 1-2 kropli olejku do kremu pielęgnacyjnego do twarzy i tym samym wzbogacić codzienną pielęgnację. Tu z kolei bardzo ciekawym olejkiem może okazać się olejek konopny CBD lub też z opuncji figowej.

Olejki do higieny intymnej

Okazuje się, że olejki można wykorzystać również do higieny intymnej. Dzięki temu nawilży i ukoi te okolice (na przykład po depilacji), ponadto wykazuje działania przeciwzapalne i antyseptyczne. Wzmacnia naturalne mechanizmy obronne organizmu, nie naruszając flory bakteryjnej. Choć nie jest produktem myjącym, pomaga utrzymać higienę i ogranicza nieprzyjemne zapachy. Tego typu olejki są zazwyczaj mieszaniną różnych substancji, my spotkałyśmy się z połączeniem olejku konopnego i aloesu.

Podsumowując, zastosowanie olejków jest bardzo szerokie. Specjaliści podkreślają ich kompleksowe działanie i różnorodne spectrum cennych właściwości. Oprócz dotychczasowych zastosowań, jak olejowanie włosów czy nacieranie skóry, możemy wykorzystać oleje w całkiem nowy sposób.

IIM/DOP