Trądzik maseczkowy powstaje w wyniku noszenia maseczek ochronnych. Problem nie dotyczy wszystkich, ale osobom, u których się pojawił, daje się mocno we znaki. Nie wiadomo, jak długo trzeba będzie zakrywać usta i nos w związku z COVID-19. Dlatego trzeba nauczyć się radzić sobie z maskne. Najlepiej zapobiegać tej przypadłości.

U kogo może pojawić się trądzik od maseczki?

Maskne to określenie łączące dwa angielskie słowa: mask (maseczka) i acne (trądzik). Pojawia się na brodzie, przy ustach i na policzkach. Im częściej i dłużej przebywa się w miejscach wymagających noszenia maseczek, tym większe ryzyko, że się pojawi trądzik. Jednak nie tylko to ma znaczenie. Ważne są predyspozycje indywidualne. Skóra ma mniejszą lub większą skłonność do zmian trądzikowych. Przypadłość ta dotyczy też częściej osób, które popełniają błędy w związku z noszeniem maseczek. Głównie jest to zbyt rzadkie ich zmienianie. Skóra ma kontakt z drobnoustrojami, które namnażają się na tkaninie.

Maskne – najważniejsze to zapobiegać

Każdy problem zdrowotny najlepiej zwalczać jeszcze zanim się pojawi. Także w przypadku maskne najważniejsze jest zapobieganie. Maseczki jednorazowe nosi się tylko raz. Te wielorazowego użytku trzeba zmieniać przynajmniej codziennie. Maseczka powinna być prana w wysokiej temperaturze i prasowana. Jeśli robi się ją samodzielnie albo zakrywa twarz czym innym, to trzeba rozważnie wybierać materiał. Nie powinny być to włókna sztuczne, utrudniające oddychanie czy z mocnymi barwnikami. By zmniejszyć ryzyko powstania problemów skórnych, po zdjęciu maseczki warto użyć toniku. Myjąc twarz, można pozbyć się bakterii i drobnoustrojów, które zdążyły się na niej pojawić. Zdejmując maskę, trzeba mieć czyste ręce, albo tak ją ściągnąć, by nie dotykać nimi twarzy.

Co robić, gdy pojawiły się zmiany skórne?

Jeśli problem już się pojawił, to powyższych zaleceń trzeba przestrzegać ze szczególną skrupulatnością. To samo dotyczy osób, których skóra ma większą skłonność do pojawiania się zaskórników. Przy pojawieniu się maskne dobrze jest na pewien czas dać skórze odpocząć. Można spróbować tak zaplanować wolny czas, by przez dwa czy trzy dni nie musieć zakładać maseczki. Gdy już znów trzeba ją nosić, to najlepiej zmieniać ją częściej niż raz dziennie. Trądzik od maseczki i osiem godzin pracy w jednej i tej samej – to błąd. Przy problemach z maskne trzeba więcej czasu przeznaczać na oczyszczanie skóry. Wskazane są peelingi oraz stosowanie kosmetyków mających głębokie działanie oczyszczające, też antybakteryjnych.

Jeśli trądzik od maseczki utrzymuje się długo albo jest bardzo nasilony, warto wybrać się do lekarza. Dermatolog podpowie najlepszy sposób działania i, jeśli będzie to potrzebne, przepisze maść lub inny farmaceutyk. O tym, by często zmieniać maseczki, właściwie je zdejmować i prać, pamiętać powinien każdy. Nawet jeśli nie pojawi się trądzik, to błędne działania mogą spowodować inne problemy np. z oczami.

SBA