Bardzo często zastanawiamy się jak kupić coś dobrze, tak żeby nie wydać pieniędzy na coś co nie jest nam potrzebne, lub na coś, co nie spełnia naszych oczekiwań. Temat laptopów i ich specyfikacji jest bardzo rozległy, jednak postaramy się przybliżyć to, na co zwracać uwagę i jak dokonać właściwego wyboru. Podzielimy ten artykuł na kategorie cenowe i dowiemy się czego możemy oczekiwać od sprzętu w każdej z nich.

Ogólne parametry laptopów

Jednym z najważniejszych podzespołów w naszym komputerze jest procesor, przy zakupie sprzętu musimy zwrócić uwagę, żeby posiadał on minimum cztery rdzenie. Teoretycznie im więcej rdzeni tym lepiej, jednak w dzisiejszych czasach dobrą szybkość działania zapewnią nam cztery rdzenie fizyczne. Kolejnym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze laptopa jest ilość pamięci RAM. Ważne jest to aby laptop posiadał minimum 8gb takiej pamięci o taktowaniu przynajmniej 2400 mhz. Jeśli zdarza nam się grać w gry to jednym z najważniejszych czynników, zaraz obok procesora będzie dla nas karta graficzna, ważne żeby nie była to karta zintegrowana. To, jaką kartę wybrać wskażemy przy konkretnych progach cenowych poniżej. Warto zwrócić uwagę na rodzaj dysku twardego, w dobie coraz bardziej wymagających programów dyski starego typu przestają być użyteczne. Zdecydowanie polecamy na zakup laptopa z dyskiem SSD. Jeśli nie chcemy samodzielnie instalować systemu operacyjnego, wybierzmy laptopa z wcześniej zainstalowanym systemem.

Progi cenowe a zastosowanie laptopa

1500 zł – W kwocie 1500 złotych możemy szukać bardzo podstawowego laptopa, którego z powodzeniem możemy wykorzystywać do przeglądania internetu, wykonywania podstawowych zadań takich jak obsługa maila, korzystanie z social mediów czy odtwarzanie filmów. W tej kwocie niestety nie uda nam się kupić sprzętu z procesorem czterordzeniowym, poszukajmy takiego, który ma dwa rdzenie, ale cztery wątki.

2000 zł – Dokładając 500 złotych względem poprzednika zyskujemy wszystkie opisane wyżej funkcje w laptopie za 1500zł, zaletą tego laptopa będzie bardziej komfortowe użytkowanie, możemy pokusić się również o znalezienie modelu z pojemniejszym dyskiem ssd i czterordzeniowym procesorem.

3000zł – Kwota 3000zł otwiera przed nami możliwość zakupu sprzętu, na którym będziemy mogli pograć w większość gier i obsłużyć bardziej wymagające programy, poszukajmy laptopa z kartą graficzną o pamięci równej 4gb lub więcej. Zwróćmy uwagę aby procesor posiadał 4 lub więcej rdzeni i abyśmy mieli do dyspozycji minimum 8gb pamięci ram.’

4500zł – Ostatnim progiem cenowym w naszym zestawieniu jest kwota 4500zł. Przeznaczając takie pieniądze na zakup laptopa możemy liczyć na komfortowe granie i obsługę wymagających programów. Jakość wykonania również najczęściej będzie stała na zauważalnie wyższym poziomie niż w tańszych propozycjach. Zwróćmy uwagę na to aby nasz laptop posiadał 16gb pamięci ram, procesor dysponujący sześcioma lub większą ilością rdzeni, a także kartą graficzną posiadającą 6gb, lub więcej.

ACH