Strona główna Technologia Innowacje Czym są taśmy transporterowe i jakie mają zastosowanie?

Czym są taśmy transporterowe i jakie mają zastosowanie?

82
0
taśmy transportowe
Taśmy transporterowe (taśmy przenośnikowe, taśmy transportowe) są kluczowym elementem wielu procesów przemysłowych | fot.: materiał partnera

Wiele branż opiera się na taśmowym procesie produkcyjnym. Ich kluczowym elementem są taśmy przenośnikowe, które służą transportowi elementów lub produktów z jednego miejsca linii produkcyjnej na drugie. Dzięki nim produkcja jest ciągła i bezawaryjna. Wybór taśm transportowych na rynku jest duży. W zależności od tego, jakiej branży dotyczy proces produkcji i transportu pożądane będą taśmy transporterowe o różnych właściwościach i zbudowane z różnych surowców. Co warto o nich wiedzieć?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • czym są taśmy transportujące
  • jakie zastosowanie mają taśmy transportowe
  • gdzie kupić taśmy przenośnikowe dla naszego biznesu

Jeśli prowadzimy biznes, który wymaga do funkcjonowania taśm przenośnikowych, ważne jest byśmy wybrali do swojej linii produkcyjnej odpowiedni rodzaj i model. Dlatego przyjrzyjmy się bliżej całej grupie taśm transportujących.

Taśmy transporterowe – podstawowe informacje

Taśmy transporterowe (taśmy przenośnikowe, taśmy transportowe) są kluczowym elementem wielu procesów przemysłowych. Służą do transportowania różnych materiałów z jednego miejsca do drugiego. Taśmy mogą składać się z jednej lub kilku warstw. Strona zewnętrzna jest zazwyczaj zbudowana z tkaniny, często impregnowana, co zapewnia właściwe tarcie i odporność na zużycie. Powłoki taśmy są najczęściej wykonane z materiałów termoplastycznych, silikonu, gumy lub  tkanin. Taśmy przenośnikowe są najczęściej wykonywane z gumy, kauczuku, tkanin technicznych lub tworzyw sztucznych.

Głównymi zaletami taśm transporterowych są: ekonomiczność, ciągłość pracy, niska awaryjność i brak wpływu pogody i warunków atmosferycznych na jakość procesu przesyłowego. Główną wadą sa przede wszystkim koszty związane z budową sieci.

W jakich branżach zastosowanie mają taśmy transportujące

Taśmy transportujące mają szerokie zastosowanie zarówno w przenoszeniu artykułów z miejsca na miejsce, jak i w przeprowadzaniu różnych czynności produkcyjnych. Są powszechnie stosowane niemal we wszystkich gałęziach przemysłu, szczególnie w sortowniach śmieci. W przemyśle spożywczym taśmy transporterowe są używane do przemieszczania żywności na różnych etapach produkcji, od sortowania surowców po pakowanie gotowych produktów. Z kolei w przemyśle górniczym taśm transportujących używa się do transportu rudy z kopalni do powierzchni. W przemyśle budowlanym taśmy transportowe są używane do transportu materiałów sypkich jak piasek, żwir czy cement. W centrach dystrybucyjnych i magazynach taśmy transportujące są kluczowe dla efektywnego przepływu towarów. W przemyśle farmaceutycznym są używane do transportu leków i innych produktów farmaceutycznych w trakcie produkcji. Natomiast w przemyśle motoryzacyjnym taśmy transportowe są używane do przemieszczania części samochodowych na linii produkcyjnej.

To tylko niektóre z wielu możliwych zastosowań taśm transporterowych. Są one niezwykle wszechstronne i mogą być dostosowane do wielu różnych zadań i środowisk.

Gdzie kupić taśmy transportowe?

Taśmy transporterowe najlepiej kupić bezpośrednio u producenta. Zapewni nam to odpowiednią jakość produktu, a dodatkowo możemy zamówić dokładnie takie taśmy, jakie będą potrzebne dla naszego biznesu. W dodatku możemy liczyć na profesjonalne doradztwo ekspertów i ewentualny montaż i serwis podczas użytkowania. Dlatego warto zaufać doświadczonym ekspertom i później cieszyć się bezawaryjną pracą naszej linii produkcyjnej lub transportowej. 

Materiał partnera zewnętrznego