Wytworzenie wielu produktów byłoby niezwykle kosztowne, czasochłonne, lub całkowicie niemożliwe bez wykorzystania zaawansowanych suszarek przemysłowych. Jednym z rodzajów tego typu urządzeń, wysoko cenionym przez producentów, są suszarki fluidyzacyjne. Czym się charakteryzują i gdzie można je spotkać? Przybliżamy ich charakterystykę.

Suszarki fluidyzacyjne – czym są i jak działają?

Urządzenia te zaliczamy do suszarek konwekcyjnych, czyli takich, w których wilgoć odprowadzana jest z suszonego materiału dzięki przepływowi wymuszonego strumienia gazu (powietrza). Dla zwiększenia efektywności działania, powietrze może zostać podgrzane, co oczywiście uzależnione jest od rodzaju materiału/surowca, który podlega procesowi osuszania.

Do ich wytworzenia stosuje się stal nierdzewną i kwasoodporną, czemu zawdzięczają swoją wysoką trwałość i odporność na korozję. Cała konstrukcja jest zazwyczaj mało skomplikowana i składa się z zakończonej najczęściej w kształcie stożka tuby, znajdującej się w niej komory suszenia oraz systemu przegród, dzięki którym możliwa jest automatyzacja suszenia.

Poza suszarkami fluidyzacyjnymi, na rynku można spotkać także m.in. suszarki bębnowe, półkowe, stożkowe czy łopatowe,

Suszarki przemysłowe obecne są w wielu branżach

Co do zasady suszarki fluidyzacyjne stosowane są wszędzie tam, gdzie właściwości produktu pozwalają na jego unoszenie przez strumień gazu. Są to więc przede wszystkim proszki, granulaty, ziarna czy piasek. Idealnie nadają się dla przemysłu chemicznego czy farmaceutycznego (np. produkcja suplementów diety), rolnictwa (do suszenia nasion, nawozów), a także spożywczego (np. suszenie ziół).

Przedsiębiorcy cenią je głównie za:

  • niskie koszty eksploatacji
  • wysoką wydajność w stosunku do ceny zakupu maszyny
  • możliwość suszenia ciągłego

Używane suszarki fluidyzacyjne pozwolą zaoszczędzić sporo pieniędzy

Inwestycja w innowacyjność firmy i zwiększenie mocy produkcyjnej spółki wcale nie musi oznaczać dużych wydatków. Suszarki fluidyzacyjne na sprzedaż są dostępne u renomowanych dystrybutorów używanego sprzętu przemysłowego, takich jak Foeth. Wybór sprawdzonego dostawcy jest w przypadku maszyn z drugiej ręki niezwykle ważny, bo daje gwarancję sprawności urządzenia. Sprzęt przed sprzedażą każdorazowo przechodzi testy wizualne jak i mechaniczne, podczas których diagnozowane są i eliminowane wszelkie nieprawidłowości w pracy urządzenia. Co więcej, często oferta rozszerzona jest o profesjonalne doradztwo, możliwość leasingu, czy pomoc w logistyce i montażu. Zaoszczędzony w ten sposób czas można przeznaczyć na dalszy rozwój firmy.

Materiał partnera