Ładowanie smartfona to podstawowy problem związany z codziennym korzystaniem z tego urządzenia. Każdy chciałby mieć telefon w stałej gotowości. Producenci współczesnych smartfonów starają się ułatwić nam to zadanie. Na przykładzie telefonu Samsung Galaxy A71, pokażemy, na co należy zwrócić uwagę, aby zapomnieć o tym, co to znaczy rozładowany telefon.

Jako przykład wybraliśmy telefon Samsung Galaxy A71, będący typowym przedstawicielem średniej półki cenowej. Jego premiera miała miejsce na przełomie 2019 i 2020 roku. Bardzo dobry procesor i świetny ekran idą tu w parze z rozsądną ceną – urządzenie można nabyć za około 2000 zł. Dodatkowym atutem jest szybkie ładowanie.

USB-C – najpopularniejszy wtyk szybkich ładowarek

Szybkie ładowanie to funkcja, która pozwala szybciej niż zwykle naładować telefon przy użyciu odpowiedniej ładowarki. Kluczem do szybkiego ładowania baterii jest tzw. wtyk USB-C, który spotkamy w większości sprzedawanych obecnie telefonów. Wyjątkiem są: smartfony Apple, które mają własny wtyk, starsze urządzenia, korzystające z leciwego standardu micro USB lub niektóre nietypowe urządzenia, np. LG Velvet, które wymagają przejściówki ze względu na swoją konstrukcję (np. dodatkowy ekran). Uniwersalność to niewątpliwa zaleta tego złącza. Niestety nie każdy smartfon mający USB-C naładujemy szybko.

Szybkie ładowanie – przykład

Telefony obsługujące tzw. szybkie ładowanie wyposażone są w specjalne ładowarki. Moc ładowarki odpowiada za szybkość procesu ładowania. Zasadniczo, im wyższa, tym mniej czasu potrzebujemy. Samsung Galaxy A71 ma fabryczną ładowarkę 25W, dzięki czemu naładujemy ją szybko. Co to znaczy? Testy pokazują, że potrzebujemy ok. 60 minut, aby naładować baterię do połowy i 81 minut, aby naładować ją do pełna. Szybkość ładowania zależna jest od jeszcze jednego kluczowego parametru: pojemności baterii.

Bateria

Samsung Galaxy A71 ma ogniwo o pojemności 4500 mAh. Na rynku pojawiają się smartfony z nieco większą baterią, jednak należą one do rzadkości. Znacznie mniejszych baterii przecież nie brakuje. Przykładowo, wypuszczony na rynek w 2020 roku iPhone SE dysponuje baterią o pojemności zaledwie 1821 mAh. To przepaść w stosunku do testowanego Samsunga, co powoduje, że iPhone’a można ładować niemal 2 razy częściej. Szacuje się, że bateria w Galaxy A71 wystarcza na 102 godziny pracy, podczas gdy identyczny wskaźnik dla iPhone’a to 59 godzin. Na szczęście obie baterie obsługują szybkie ładowanie. Telefony z możliwością szybkiego ładowania można nabyć w ofercie sieci Play. 


Materiał partnera zewnętrznego