Konsole nowej generacji na dobre zagościły w domach graczy. Aby jednak czerpać pełnię przyjemności z rozgrywki ci cieszyć oczy płynną akcją i przepiękną grafiką musimy posiadać odbiornik telewizyjny, który zaoferuje nam odpowiedniej jakości parametry. Spójrzmy, na co zwrócić uwagę kupując nowy telewizor.

Przekątna obrazu. Czy rozmiar ma znaczenie?

Pierwsze pytanie, jakie przychodzi nam do głowy to zapewne to, ile cali musi mieć telewizor, abyśmy mogli dostrzec głębię kolorów i ilość detali obrazu. Paradoksalnie, większa przekątna wcale nie musi oznaczać większego komfortu grania. Rozmiar telewizora powinien być dopasowany do wymiarów pomieszczenia w którym przebywamy. Im przekątna będzie większa, tym my musimy siedzieć dalej od odbiornika. Czy jest jakaś złota zasada? Przyjmuje się, że mnożąc wartość przekątnej w calach przez 4, otrzymamy minimalną odległość, w jakiej powinniśmy znajdować się od telewizora. Jeśli zatem zaopatrzyliśmy się w ekran o przekątnej 42 cali, optymalna odległość od niego będzie wynosiła pomiędzy 170, a 190 cm.

Co z rozdzielczością – FullHD, UHD, a może 4K?

Obecnie, 99% telewizorów oferuje rozdzielczość przynajmniej na poziomie FullHD. Tak naprawdę jednak, jeśli chcemy przeznaczyć na wymarzony telewizor ok. 3 tysięcy złotych lub więcej, bez większego problemu znajdziemy odbiornik oferujący rozdzielczość Ultra HD (3840×2160 pikseli), a nawet 4K (4096×2160 pikseli). Czy warto inwestować w nowe rozwiązania? Zdecydowanie tak, dlatego, że coraz więcej gier, które się ukażą będzie obsługiwało nowe rozdzielczości. Jeżeli jednak nie dysponujemy odpowiednimi środkami albo nie chcemy kupować telewizora większego niż 40 cali, w zupełności powinna nam wystarczyć zwykła rozdzielczość FullHD.

Tajemniczy skrót HDR – Co to takiego?

Technologia HDR to nic innego, jak High Dynamic Range. To rozwiązanie poprawia głębię wyświetlanego obrazu i zwiększa zakres generowanych barw. Dzięki temu, obraz będzie wyglądał realistycznie i żywo, a szczegóły będą bardziej widoczne. Póki co, ta technologia wpływa jeszcze dosyć znacząco na cenę, ale już niedługo stanie się standardem w telewizorach. Aby jednak gra wykorzystała potencjał technologii HDR, takie rozwiązanie musieli przewidzieć także sami twórcy. O ile produkcje kierowane wyłącznie na określone konsole często wykorzystują to rozwiązane, o tyle tytułu, które dostępne są na każdą niemal platformę bardzo często są go pozbawione.

Rodzaj podświetlenia matrycy – LED, QLED, czy OLED?

Rodzaj wykorzystanego podświetlenia determinuje nie tylko rozprowadzenie jasności po ekranie, ale także jego równomierność, maksymalną jasność ekranu, kontrast barw. Dzięki dobremu podświetleniu czerń będzie naprawdę czarna (co nie jest takie oczywiste). Większość budżetowych telewizorów może pochwalić się standardowym rozwiązaniem LED. Jest to najtańsze, najprostsze rozwiązanie, która w większości przypadków… sprawdza się doskonale.

Technologia OLED jest najdroższa. Polega na tym, że diody potrafią wyłączyć te piksele, które aktualnie nie wyświetlają koloru. Dzięki temu uzyskamy doskonałą głębię barw i świetny kontrast.

Z kolei QLED, dzięki wykorzystaniu kropek kwantowych oferuje bardzo szerokie spektrum kolorów. Jest to dobry wybór, jeśli planujemy zakup odbiornika wykorzystującego technologię HDR.

Wymienione parametry są kluczowe przy wyborze telewizora, który będzie służył głównie do grania. Zwróćmy na nie uwagę przy zakupie nowego sprzętu i zapewnijmy sobie rozrywkę na najwyższym, możliwym poziomie.

MSZU